Silnice

Agnieszka Skalniak-Sójková vyhrála poslední etapu v Orlové i celkové pořadí Gracie

Agnieszka Skalniak-Sójková vyhrála poslední etapu v Orlové i celkové pořadí Gracie

Polská cyklistka Agnieszka Skalniak-Sójková zakončila letošní ročník závodu Gracia Orlová stylově. Vedoucí závodnice celkového pořadí měla průběh poslední etapy zcela pod kontrolou a zvítězila v hromadném dojezdu v Orlové. Zajistila si tak celkový triumf i vítězství v bodovací soutěži.

Pětadvacetiletá závodnice týmu ATOM Deweloper vyhrála tři etapy a dvě soutěže Gracie a stala se jednoznačně nejvýraznější osobností mezinárodního etapového závodu. Do závěrečné etapy v Orlové nastupovala s náskokem 15 sekund před Jenny Rissvedsovou a  17 sekund před Christinou Schweinbergerovou a podařilo se jí rozdíl ještě navýšit. 

Rissvedsová útočila 

Švédka Rissvedsová se snažila na mladší soupeřku vyzrát v průběhu rychlé etapy s osmi okruhy. Příležitost stáhnout ztrátu v celkovém pořadí měla na třech rychlostních prémiích, kde se rozdávaly 3, 2 a 1 sekunda. Jenže Skalniak-Sójková na to byla připravena. 

Švédský národní tým udával na začátku závodu tempo pelotonu a nikomu se nedařilo uniknout. Na první rychlostní prémii v cíli druhého okruhu Rissvedsová spurtovala o 3 sekundy, ale Polka byla rychlejší a ve virtuálním pořadí navýšila náskok na 16 sekund. 

Skalniak-Sójková vyhrála i druhou rychlostní prémii na konci čtvrtého okruhu a náskok najednou naskočil na 19 sekund. Ale Rissvedsová se nevzdala, za prémií zaútočila společně s krajankou Julií Bergstromovou a Polky musely reagovat. Do úniku naskočila Dominika Wlodarczyková a dotáhla se i Skalniak-Sójková. 

Čtveřice nejdříve spolupracovala, takže rychle získala minutový náskok, ale Rissvedsové situace stále nevyhovovala a opakovaně útočila. Bergstromová a Wlodarczyková odpadly, Skalniak-Sójková se bez problému udržela. S náskokem pouze 30 sekund před pelotonem se Rissvedsová pokusila vedoucí závodnici Gracie ještě několikrát utrhnout, ale marně. Žlutá Polka přestala střídat a peloton je pohltil.  

Rozhodlo se ve spurtu 

V posledních dvou okruzích už bylo jasné, že vedoucí závodnici může o žlutý dres připravit jen smůla. A naštěstí se nic takového nestalo. ATOM Deweloper kontroloval závěr závodu a když se Belgičanka Justine Ghekierová pokusila o únik, Katarzyna Wilkosová si k ní ihned doskočila a nestřídala.

Ghekierová s Wilkosovou byly dostiženy a poté už přišel náročný stoupavý spurt, v kterém byla opět suverénně nejrychlejší Skalniak-Sójková. Porazila polskou mistryni Karolinu Karasiewiczovou a Justine Ghekierovou. Rissvedsová skončila čtvrtá. 

Pódium beze změny

Rissvedsové to stačilo na konečné druhé místo za Skalniak-Sójkovou. Třetí místo ubránila Rakušanka Christina Schweinbergerová. Vítězka Gracie si z Orlové odvezla také bílý dres pro nejlepší závodnici v bodovací soutěži. Zelený dres pro nejlepší vrchařku udržela Carina Schrempfová z Rakouska a byla vyhlášena nejaktivnější cyklistkou Gracie.

Autor článku: Admin