Silnice

Elkov Kasper posílili Petr Kelemen a Jakub Ťoupalík

Elkov Kasper posílili Petr Kelemen a Jakub Ťoupalík

Dresy profesionální cyklistické stáje Elkov Kasper bude i v sezóně 2021 nosit desítka závodníků. V týmu pokračují Adam Ťoupalík, Jakub Otruba, Dominik Neuman, Michal Schlegel, Matěj Zahálka, Michael Kukrle i zkušení třicátníci Alois Kaňkovský a Jan Bárta. Novými tvářemi budou mladíci Petr Kelemen a Jakub Ťoupalík. František Sisr po ukončení závodní kariéry zůstane členem královéhradeckého týmu a bude pro závodníky pracovat jako mechanik. Sestavu tak opouští pouze Karel Hník.

Jezdci Elkov Kasper se 1. prosince sešli na úvodním společném soustředění před nadcházející sezónou v sestavě, v níž se objevují dvě nová jména. Z CCC Development Team přišel dvacetiletý Petr Kelemen, který si v roce 2020 připsal účast na evropském šampionátu a z časovky kategorie U23 na mistrovství ČR má doma stříbrnou medaili. Tehdy Kelemena porazil pouze Jakub Otruba, který bude od příští sezóny bojovat v kategorii Elite. Druhou posilou hradecké stáje je bratr Adama Ťoupalíka, Jakub. Ten se v 19 letech stává benjamínkem týmu, do kterého přišel z Topforex Lapierre Pro Cycling Team.

„Během třídenního setkání týmu probíráme plán závodů a soustředění na rok 2021, zároveň jezdci absolvují výkonnostní testy na trenažerech. Postupně také oslovujeme pořadatele závodů a tvoříme kalendář, kdy už teď víme, že na úvod sezóny pojedeme v březnu UCI závody v Chorvatsku, ve Slovinsku a čeká nás Tour de Normandie ve Francii,“ přiblížil aktuální i dlouhodobé plány týmu sportovní ředitel Vladimír Vávra.

„Od nových jezdců bychom chtěli, aby se prosadili v kategorii do 23 let na starty na mistrovství světa a Evropy. Mají na to, aby patřili mezi absolutní špičku v této kategorii, kdy v českém měřítku už tam oba patří a je třeba se posunout dál. Petr Kelemen je schopný zajet výborně časovku, takže se budeme snažit, aby v této disciplíně získal pozici české jedničky. Jakub Ťoupalík v závěru sezóny po pádu tolik nezávodil, ale teď už je v pořádku. Jde o univerzálního závodníka, který by se měl být schopný prosazovat v kopcích,“ dodal manažer týmu Vávra.

Pro Petra Kelemena je přestup do Elkov Kasper velkou výzvou. „Nový tým, nové závody a noví závodníci – na to se opravdu těším. Věřím, že naberu spoustu zkušeností, protože spolu s Kubou Ťoupalíkem budeme nejmladšími členy sestavy a v hradecké stáji je od koho čerpat. Budu v jednom týmu s Aloisem Kaňkovským nebo Janem Bártou, od kterých se toho chci hodně naučit. Navíc, jako druhý nejlepší kontinentální tým budeme mít kvalitní závodní program. Díky tomu se můžu výkonnostně hodně posunout. V předchozím angažmá jsem měl volnou ruku pro individuální trénink a jen na soustředění a na závody jsme jezdili společně. Teď v českém týmu budeme častěji trénovat ve skupině, komunikace bude jednodušší a z domova z Prahy to mám do Hradce Králové kousek, takže ušetřím spoustu času i energie, oproti dojíždění do polských Polkowic.“

Cílem Petra Kelemena je nominace na mistrovství Evropy a světa v kategorii U23. „Musím zapracovat na časovce. Letos jsem byl mezi třiadvacítkáři druhý na domácím šampionátu, ale z juniorů přišli dva silní časovkáři se zkušenostmi ze zahraničních závodů Mathias Vacek a Pavel Bittner, takže o nominaci budu muset zabojovat. Pozitivní je, že pokud se v takto silné konkurenci prosadím, můžu věřit v pěkný výsledek na mezinárodní scéně,“ uvědomuje si dvacetiletý cyklista.

Pro o rok mladšího Jakuba Ťoupalíka má přestup k hradeckému týmu osobní rozměr. „Pro mě je Elkov Kasper velký krok dopředu, protože jde o jeden z nejlepších kontinentálních týmů v Evropě. Jako velké pozitivum beru to, že s většinou kluků z týmu se znám a navíc je tady můj bratr Adam. Bydlíme společně, už letos jsme spolu na tréninku strávili stovky hodin, a to, že budeme závodit v jednom týmu, je takový bonus. Adam má mistrovský dres, což je reklama pro nás všechny. Nejen pro tým, ale i pro naši rodinu. Věřím, že si v závodech můžeme i vzájemně pomáhat a posouvat se tím dál.“

Už v lednu a únoru se kompletní závodní i realizační tým Elkov Kasper sejde na soustředění ve španělském Calpe. Do té doby závodníci absolvují individuální přípravu, na kterou bude dohlížet trenér Otakar Fiala.

TZ FOTO Elkov Kasper

Autor článku: Jaroslav Cícha