Silnice

Czech Tour přivítá tým vítěze Tour de France

Czech Tour přivítá tým vítěze Tour de France

Světová cyklistika bude k vidění živě na českých silnicích na konci července, kdy se od 27. do 30. 7. pojede Czech Tour! Účast na největším domácím etapovém závodě potvrdil tým Jumbo-Visma, jehož dres obléká úřadující šampion Tour de France Jonas Vingegaard. Druhou sestavou na startu z nejvyšší kategorie bude BORA – hansgrohe, na jejíž soupisce je i Sam Bennett, pyšnící se například pěti vítěznými etapami na španělské Vueltě. Předehrou k Czech Tour, která nese nový název, bude Závod míru do 23 let v druhém červnovém týdnu.

Nový název, vyšší kvalita

„Ukazujeme světu, že v Česku umíme dělat skvělou cyklistiku. Budujeme národní sportovní poklad. I proto máme v názvu slovo Czech. Chceme, aby bylo jasné, s jakou zemí jsme spjatí. Inspirujeme se u nejlepších podniků v zahraničí, díváme se na Tour de Suisse, Tour de France a další. Chceme se neustále zlepšovat, posouvat se výš. Připravovat závody, které budou pravidelně v kalendáři těch nejlepších světových jezdců i týmů. Chystáme atraktivní a velmi náročné etapy, zároveň klademe velký důraz na bezchybný servis,“ vypočítává Leopold König, ředitel obou závodů.

V rámci dalšího zvýšení bezpečnosti Czech Tour i Závodu míru U23 přizval Leo König do organizačního týmu Jihoafričana Roberta Huntera, devítinásobného účastníka Tour de France, který pečuje také o bezpečnost při Tour de Suisse. „Organizace na úrovni World Tour je pro něj rutinou. Závodnické oko vidí bezpečnost i tratě trošku jinak. Na spoustě věcí se shodujeme a vidíme je stejně. Jak pro kvalitu, tak bezpečnost závodu představuje spolupráce s takovými odborníky správnou cestu,“ je přesvědčený Leopold König, který už s Hunterem po boku absolvoval prohlídky jednotlivých etap.

Generálním partnerem zůstává společnost SAZKA, jejíž název v minulosti závod nesl. Czech Tour je i v roce 2023 součástí série Europe Tour. „Sazka je velkým podporovatelem české cyklistiky a s Czech Tour máme velké plány. Jde o největší cyklistický závod na českých silnicích a náš cíl je jasný, chceme ho posunout až do kategorie World Tour a zařadit se tak mezi nejprestižnější závody na světě. Czech Tour by měl být svátek nejen pro cyklisty, na který může být Česko pyšné,“ říká Petr Jonák, ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti společnosti Sazka, a doplňuje: „Cyklistika patří v Česku mezi nejoblíbenější sporty. Chceme se proto také více zaměřit na amatérské cyklisty, rodiny s dětmi a i na další disciplíny cyklistiky.“

World Tour týmy na startu

„Přítomnost BORA – hansgrohe a Jumbo-Visma, dvou elitních týmů z World Tour, potvrzuje, že jdeme správným směrem. A jednáme o dalších skvělých formacích,“ vyzdvihuje Leopold König.

Leopold König na TK Czech Tour

Celkem už se do Czech Tour přihlásilo deset stájí s licencí UCI ProTeams. Ve startovní listině tak může být mimořádný zástup elitních českých reprezentantů. Trikot Caja Rural Seguros RGA oblékají Daniel Babor, Tomáš Bárta a Michal Schlegel, v barvách italského Corratecu jezdí Karel Vacek, za španělský Equipo Kern Pharma zase bojuje Vojtěch Řepa a americký Novo Nordisk má Matyáše Kopeckého.

Mezi přihlášenými týmy je i italská Eolo Kometa s Lorenzem Fortunatem, který vyhrál etapu na italském Giru, nebo norské Uno X, na jehož soupisce je Alexander Kristoff coby vítěz monumentu Milán – San Remo a Kolem Flander či čtyř etap na Tour de France. Samozřejmě nechybí domácí elita v podobě týmů Elkov Kasper a ATT Investments.

Za čtyři dny 11 190 výškových metrů

Během čtyř etap Czech Tour ujedou cyklisté 665,8 kilometru a pokoří 11 190 výškových metrů. Zásadní změny doznala královská etapa. Cyklisté pojedou na Dlouhé stráně dvakrát, dojezd však bude na Červenohorském sedle. Téměř 3 500 výškových metrů během jediné etapy bude prověrkou i pro ostřílené vrchaře a borce připravující se na Vueltu, kteří by se měli ve startovní listině představit.

„Věřím, že posunutím termínu do týdne hned po Tour de France využijí Czech Tour jako přípravu cyklisté, kteří se chtějí porvat o výsledek na mistrovství světa i španělské Vueltě,“ říká Leopold König.

Závod míru U23? Prověrka srovnatelná se závody v Alpách či Pyrenejích

Závod míru je i letos součástí Poháru národů, který patří do nejvyšší kategorie na světě pro jezdce do 23 let. Tvoří ho ještě etapové bitvy v Polsku, Slovensku a v Maďarsku (květnový Orlen Cup) a ve Francii (srpnová Tour de l´Avenir). Čtyři dny tvrdých bojů v Jeseníkách představují pro reprezentační výběry mladých cyklistů vždy zkoušku odolnosti a připravenosti na vstup mezi absolutní cyklistickou elitu.

Vždyť v minulosti se mezi vítěze zapsali Tadej Pogačar (UAE Emirates), Filippo Zana (Jayco AlUla) či David Gaudu (Groupama – FDJ), kteří jsou oporami svých týmů ve World Tour. Letos na vycházející hvězdy pelotonu čeká celkem 421,4 kilometru, během nichž vystoupají 7 651 výškových metrů. I zde doznala změny královská etapa, kdy mladí bojovníci v sedlech kol pojedou 10. června na Dlouhé stráně a následně se budou drápat ještě na Červenohorské sedlo.

„Každý rok vidíme, že k nám jezdí silní kluci, které záhy najdete ve World Tour. Jednotlivé reprezentace na Závod míru posílají nejlepší cyklisty. Mnohdy jsou na soupiskách týmů z elitní divize nebo patří pod křídla prokontinentálních týmů. A všichni si pravidelně pochvalují, že Jeseníky ukazují sílu všech jezdců. Bez nadsázky můžeme říct, že jde o závod srovnatelný s těmi, které jsou někde v Pyrenejích či Alpách,“ zdůrazňuje Leopold König, ředitel Závodu míru do 23 let. Velkým lákadlem je pak potenciálně silná sestava české reprezentace, kterou by mohli tvořit závodníci patřící na soupisky týmu z World Tour nebo UCI ProTeams. „Jsem s nimi ve spojení. Ale záležet bude pochopitelně na programech jejich stálých týmů,“ podotýká König.

zleva: Leopold König, Daniel Turek, Tomáš Bárta, Michael Kukrle, Petr Marek (prezident Českého svazu cyklistiky), Petr Jonák (ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti společnosti Sazka)

Lákadla pro fanoušky: závod na trenažérech i výstava fotografií

Bohatý program k oběma závodům čeká fanoušky. V průběhu zimních měsíců už mohli absolvovat na platformě ROUVY společnou vyjížďku s českým profesionálem Danielem Turkem. Na podzim pak bude rovněž na ROUVY připraven pro všechny nadšence závod v kulisách Czech Tour.

Šanci připomenout si výjimečné okamžiky Czech Tour, Závodu míru, ale i Tour de France či Giro d’Italia dostanou fanoušci cyklistiky také v hlavním městě. Na pražské Bořislavce proběhne v letních měsících výstava fotografií předních sportovních fotografů v čele s Markétou Navrátilovou, která fotila pětadvacet ročníků Tour de France. Snímky budou k vidění od konce června do srpna. Vystavené fotografie budou prodejní a výtěžek poputuje i na podporu znevýhodněných dětí z České olympijské nadace, jejímž hlavním partnerem je dlouhodobě právě společnost Sazka.

Program Czech Tour 2023

● 1. etapa – 27. července: Prostějov – Uničov (164,7 km/2 139 výškových metrů)

● 2. etapa – 28. července: Olomouc – Pustevny (163,5 km/2 731 výškových metrů)

● 3. etapa – 29. července: Moravská Třebová – Červenohorské sedlo (158,9 km/3 344 výškových metrů)

● 4. etapa – 30. července: Šumperk – Šternberk (178,7 km/2 976 výškových metrů)

Program Závodu míru U23 – Grand prix Jeseníky

● Prolog – 8. června: Jeseník – Jeseník (3,1 km/25 výškových metrů)

● 1. etapa – 9. června: Jeseník – Rýmařov (122,8 km/2 086 výškových metrů)

● 2. etapa – 10. června: Bruntál – Červenohorské sedlo (129 km/2 819 výškových metrů)

● 3. etapa – 11. června: Jeseník – Jeseník (166,5 km/2 721 výškových metrů)

Akreditace, TZ, foto, video, informace k etapám a loga: www.zavodmiru.com/cs/pro-media

AUTOR: TZ Czech Tour

FOTO: Markéta Navrátilová

Autor článku: Admin