Kolová

Česká kolová – shrnutí sezóny 2021

Tak jako v roce minulém, tak i v první polovině letošního roku vládla nejen v České republice, ale v celé Evropě, velmi nepříznivá situace, zapříčeněná pandemií koronaviru. Omezeno bylo téměř vše a ani sport se těmto omezením bohužel nevyhnul.

I když musela být letošní sezóna kolové zkrácena a odehrána za jiných podmínek a v jiném rozsahu, než tomu bylo doposud, podařilo se sálové komisi naplánovat soutěžní kalendář na výbornou a všechny tuzemské soutěže ve všech věkových kategoriích byly odehrány. Hráči kolové se mohli ke tréninku vrátit až na konci měsíce května. S dostatečným časovým odstupem pro trénink a návrat hráčů a reprezentantů do formy pak byly zahájeny také jednotlivé soutěže.

Níže přinášíme shrnutí letošní sezóny. Výsledky jsou rozděleny podle věkových kategorií a následně podle úrovně jejich soutěží.

ŽÁCI

V nejmladší věkové kategorii pro hráče do 15 let se běžně hrají dvě soutěže. Těmi jsou Mistrovství ČR a Český Pohár.
Právě druhá jmenovaná soutěž Českého Poháru byla pro rok 2021 zrušena. Zachována tak byla pouze soutěž Mistrovství ČR, která byla odehrána ve zkráceném formátu tak, aby mohl být dekorován mistrovský tým pro letošní sezónu. Byla odehrána dvě kvalifikační kola. Jedno z nich pro oblast Čech a druhé pro oblast Moravy.
Z těchto dvou kvalifikačních kol se do finále Mistrovství České republiky pro rok 2021 kvalifikovalo celkem 8 týmů.
Ve finále zvítězila dvojice Sokola Zlín – Prštné v bratrském složení Jáchym a Richard Baxovi a získala tak titul mistrů republiky.

JUNIOŘI

V této kategorii, ve které mohou startovat hráči do 19 let bývá v běžném formátu odehráno celkem 5 soutěžních tuzemských turnajů. Letošní sezóna byla ale ze známých důvodů zkrácena a čítala pouze dva turnaje. Těmi byly předkolo Mistrovství ČR a poté samotné finále. Ve finále zvítězil tým MO Svitávky ve složení David Petr / Michal Musil , kteří získali jak titul , tak také právo reprezentovat Českou republiku na Mistrovství Evropy. Na tomto šampionátu předvedli naši reprezentanti dobré výkony vzhledem k faktu, že se jednalo o jejich první start na tak velké akci a skončili na čtvrtém místě.

U23

Sezóna této kategorie měla podobný průběh jako ta juniorská. Z původních dvou kvalifikačních kol, předkola a finále MČR se odehrály pouze poslední dva jmenované turnaje. Ve finále šest dvojic soupeřilo o zisk titulu a také o právo reprezentovat Českou republiku na Mistrovství Evropy v této věkové kategorii. V předkole zvítězilo družstvo Sokola Šitbořice ( Martin Drabálek / Štěpán Urbánek ) , ve finále však zvítězil kombinovaný tým Brno / Zlín ( Michal Fryčar / Tomáš Horák ) , který získal titul mistrů republiky pro rok 2021. V kvalifikaci na vrcholnou akci v podobě Mistrovství Evropy tak oba týmy získaly stejně bodů. V tomto případě má přednostní právo dvojice, která zvítězí ve finále a získá tuzemský titul. Dvojice Brno / Zlín se tak mohla radovat z jediné reprezentační pozice. Tým Sokola Šitbořice měl ale štěstí, jelikož francouzský tým nesplnil kvalifikační kvóty. Vzniknul tak prostor pro dosazení dalšího českého týmu a do švýcarského Mosnangu tak nakonec odcestovaly oba dva týmy. Na Mistrovství Evropy se pak dařilo lépe týmu hrajícímu jako ČR 1 ( Michal Fryčar / Tomáš Horák ) , který postoupil do semifinále a turnaj zakončil na pěkném 4. místě. Tým ČR 2 ( Martin Drabálek / Štěpán Urbánek ) bohužel ve skupině vyhrál pouze jeden zápas a poté zápas o umístění a skončil na konečném 7. místě.

ELITE

Tato věková kategorie čítá tři tuzemské ligové soutěže rozdělené dle herní výkonnosti , a to sice : II. ligu , I. ligu , Škoda Extraligu.
V každé lize startuje 7 dvojic a na konci odehrané sezóny postoupí dva nejlepší týmy do vyšší ligy , naopak týmy na posledních dvou místech sestupují pro další sezónu přímo do ligy nižší.

Dále pak nejlepší tuzemské týmy reprezentují na mezinárodních soutěžích : Mistrovství Evropy ( v roce 2021 se nekonalo ) , Světový Pohár , Mistrovství Světa.

Škoda Extraliga

Nejvyšší tuzemská soutěž sedmi nejlepších dvojic se letos odehrála ve zkráceném formátu. Namísto běžných čtyř soutěžních kol se odehrály pouze tři. Na základě výsledků v těchto třech kolech se první čtyři týmy kvalifikovaly do finále Mistrovství České republiky. Všechny jmenované turnaje sloužily zároveň jako kvalifikace pro letošní Mistrovství Světa i pro kvalifikaci tří týmů pro účast ve Světovém Poháru 2022.

Po třech odehraných kolech zvítězil v letošní Extralize tým brněnského Favoritu ( Jan Havlíček / Robert Zvolánek ).
S nejvyšší ligou se letos rozloučily týmy Sokola Zlín – Prštné 1 ( Martin Struhař / Tomáš Horák ) a tým Sokola Šitbořice 1 ( Marek Topolář / Miroslav Starý).

Mistrovství ČR

Ve finálových bojích nejlepších čtyř týmů letošní sezóny zvítězil po napínavém finálovém klání, které dospělo přes prodloužení až k penaltovém rozstřelu, tým Sokola Zlín – Prštné 2, který získal historicky první titul mistrů republiky v historii oddílu. Stříbrné medaile patřily brněnskému Favoritu , třetí a čtvrté místo obsadily oba týmy Svitávky, které byly pro tuto vrcholnou tuzemskou akci oslabeny zraněním a onemocněním. Za MO Svitávku musela nastoupit improvizovaně bratrská dvojice ve složení ( Jiří Hrdlička ml. / Jan Hrdlička ). Druhé místo na Mistrovství České Republiky nemuselo tým Favoritu Brno mrzet, jelikož se ve kvalifikaci pro Mistrovství Světa, které se letos po roční pauze v roce 2020 konalo v německém Stuttgartu, umístil právě před týmem Zlína. Kvalifikace pro světový šampionát totiž dopadla bodově přesně naopak a brněnští hráči si tak zajistili reprezentaci a čerství držitelé tuzemského titulu je doprovodili jako náhradní tým pro případ zranění.

Mistrovství Světa

Na mistrovství světa si při své premiéře hráči brněnského Favoritu ( Jan Havlíček / Robert Zvolánek ) nevedli vůbec špatně. V základní skupině skončili naši reprezentanti na čtvrtém místě. Poté se probojovali až do semifinále a následně do boje o bronzové medaile. V nich ale nestačili na výběr Rakouska a skončili na pěkném čtvrtém místě.

Světový pohár

Česká Republika měla v letošním roce v tomto mezinárodním turnaji tři zástupce:
Favorit Brno ( účast přenechána od týmu SC Svitávky kvůli zranění )
Sokol Zlín – Prštné 2
MO Svitávka

Světový Pohár čítá v běžném režimu čtyři soutěžní kola pro každý nominovaný tým. Prvních devět dvojic se pak účastní finále Světového Poháru, které je samostatným turnajem. Letošní sezóna byla ale ze všem známých důvodů také zkrácena a každý tým si tak připsal pouze dva starty namísto čtyř. Do finále Světového Poháru se český tým dostal opět po pěti letech. Letos se to povedlo mladému týmu MO Svitávky , který díky skvělému umístění na třetím soutěžním kole skončil po odehrání základní části na sedmém místě. V tomto velmi dobře obsazeném turnaji skončila Svitávka na konečné osmé pozici. Jako druhý český tým byl z důvodu neúčasti týmu Belgie a zranění francouzského týmu ze dvanáctého místa dodatečně nominován tým Zlína. Ten ale bohužel ve finálovém turnaji nebodoval a na turnaji skončil na posledním, desátém místě.

Autor článku: Admin