Kolová

4. místo pro českou kolovou z Mistrovství Evropy juniorů v sálové cyklistice. Stříbrné medaile pro juniorské krasojezdkyně.

4. místo pro českou kolovou z Mistrovství Evropy juniorů v sálové cyklistice. Stříbrné medaile pro juniorské krasojezdkyně.

KOLOVÁ

Ve dnech 27 a 28. 8. se ve švýcarském Bürglenu konalo Mistrovství Evropy v sálové cyklistice v kategorii juniorů. Poslední mistrovství se uskutečnilo naposledy v roce 2019. V minulém roce se tato vrcholná juniorská akce z důvodu pandemie nekonala.

Hráči kolové, reprezentanti oddílu Svitávky, odjížděli na Mistrovství Evropy s ambicemi na zisk medailí. Pro Michala Musila a Davida Petra to bylo první absolvované mistrovství a jeden z prvních kontaktů se zahraniční konkurencí. Dvojici náhradníků tvořil kombinovaný tým Brna a Zlína ( Tadeáš Červík a Vojtěch Baxa ). Mezinárodním trenérem juniorské kolové je zlínský Milan Chovančík , který naše reprezentanty připravoval na dvou přípravných soustředěních.

Oficiální zahájení turnaje bylo v pátek v 17:30. Sedmičlenné startovní pole čítalo celkem 7 zemí. Spolu s Českou republiku se jednalo o obhájce prvenství ze Švýcarska, dále pak Německo, Rakousko, Francii, Belgii a Maďarsko. V první hrací den čekaly na naše hráče první dvě skupinová utkání.

V prvním z nich si poradili snadno s nejslabším týmem z Maďarska, když zvítězili vysoko 11:1.
Ve druhém zápase prvního dne pak nastoupili proti týmu Rakouska. V tomto zápase se českému týmu podařilo dostat se do vedení 2:1 , poté ale přišly dvě chyby , které soupeř dokázal využít a vývoj zápasu tak překlopit na svoji stranu. Ze zápasu s prvním ze tří favoritů tak naši odešli s porážkou 2:4.

Druhý den začínali naši hráči brz ráno zápasem proti Německu, které patří v juniorské kategorii vždy k největším favoritům díky velké základně oddílů. Německo nestálo mimo stupně vítězů na juniorském Mistrovství Evropy ani jednou v posledních 10 letech. Českým reprezentantům se ale podařil skvělý výsledek, když německý tým porazili 2:1. Jednalo se tak o první porážku Německa na turnaji juniorské kategorie od roku 2009. Poněkud nečekaně tak získali důležité 3 body do tabulky.

Dalším utkání sehráli češi s „domácím“ týmem pořádajícího oddílu ze Švýcarska. V tomto zápase byli naši téměř bez šance a nepodařilo se jim ani jednou skórovat. Tento zápas skončil vysokou prohrou 0:7. Kvality švýcarského týmu a rozdíl mezi ním a ostatními týmy naznačoval také fakt, že švýcaři ze čtyř zápasů inkasovali pouze 2 branky.

Další utkání měla patřit mezi ty jednodušší , jelikož se jednalo o papírově slabší týmy Francie a Belgie. V utkání s Francií trvalo našim delší dobu, než prolomili francouzskou obranu, ale v momentě, kdy se to podařilo, dokázali soupeře přehrát a zvítězit poměrně jasným výsledkem 3:0.

Poslední zápas základní skupiny čekal naše hráče proti týmu Belgie. I tento zápas zvládli bez větších potíží s výsledkem 6:3 a po odehrání základní části patřilo České republice průběžné 4. místo. To znamenalo postup do semifinále, kde se znovu utkají první se čtvrtým a druhý se třetím týmem. Bohužel se český tým v tomto zápase musel opět utkat o postup do finále s téměř bezchybným Švýcarskem. I tento druhý vzájemný zápas skončil jasnou porážkou českého týmu v poměru 1:7 a bylo tak jasné, že budou naši hráči bojovat o bronzové medaile.

Ve druhém semifinále, které mezi sebou sehráli týmy Německa a Rakouska se z postupu radoval německý tým, který zvítězil také jasně v poměru 5:1 a zajistil si tak opět po dvou letech účast ve finále proti Švýcarsku. Rakousko bylo nasměrováno do zápasu s Českem o bronz.

Zápas o bronzové medaile byl v prvních minutách velmi vyrovnaný a opatrný. V poločase ztrácel český tým v poměru 2:3 a do druhé půle tak nastupoval s velmi reálnou šancí na zisk medaile. Ve druhé polovině zápasu ale přišla chyba, kterou rakouský tým dokázal využít a poté si již svoje vedení pohlídal a v zápase zvítězil 6:3. Tato prohra znamenala, že se Rakousko bude opět po 2 letech radovat z bronzové medaile a naši hráči se musí spokojit se čtvrtým místem.

Finále nabídlo atraktivní bitvu mezi Švýcarskem a Německem. Domácí tým si rychle vypracoval náskok a i když se Německo snažilo svoji ztrátu dohnat Švýcaři si vývoj zápasu pohlídali a zvítězili 5:4. Po zisku titulu v roce 2019 tak opět obhájili první místo a získali zlaté medaile.

KRASOJÍZDA

Druhou polovinu sálové cyklistiky tvoří krasojízda. V té Českou republiku na letošním Mistrovství Evropy reprezentovaly pouze dívky a to sice Michaela Vosičková , Alena Florová a Štěpánka Řasová.

První dvě jmenované krasojezdkyně oddílu z Němčic nad Hanou soutěžily v kategorii dvojic a ve čtyřčlenném startovním poli získali stříbrné medaile. V závodní sestavě se jim povedlo z předepsané hodnoty 84,40 zajet konečných 61,32 bodů.
Tuto kategorii s přehledem a velkým náskokem ovládly německé závodnice, které napsali konečnou hodnotu 106,54 bodů. Na třetí příčce pak skončily švýcarské reprezentantky s bodovou hodnotou 59,19.

V závodě jednotlivců se pak znovu postavila na start Michaela Vosičková , která byla za svojí jízdu ohodnocena bodovou hodnotou 90,52 která stačila na 6. místo.
Štěpánka Řasová z Prahy startovala s podobnou předepsanou hodnotou jako její česká kolegyně. Během jízdy ale ztratila více bodů a s konečnou hodnotou 88,35 se musela spokojit až se 7. místem.

Autor: Jiří Hrdlička ml., foto: Monika Schrott (Ger.), Richard Reich (Sui.)Autor článku: Admin