Silnice

Češi mají na Aveniru ty nejvyšší ambice, lídrem je M. Vacek

Češi mají na Aveniru ty nejvyšší ambice, lídrem je M. Vacek

Na startu 58. ročníku etapového závodu Tour de l’Avenir, což je v podstatě Tour de France pro kategorii U23, bude ve čtvrtek i šestičlenná česká reprezentace. S lídrem Mathiasem Vackem, který má ty nejvyšší ambice.

„Pro Mathiase je to velký vrchol sezony, má obrovskou motivaci uspět a pokud možno vyhrát. Nejvyšší ambice má vždycky, což je správné. Moc závodů sice letos nejel, jeho sezona stála v podstatě na reprezentaci, ale připraven je velmi dobře,“ řekl reprezentační trenér Tomáš Konečný.

Spolu s Mathiasem Vackem jsou v nominaci jeho bratr Karel, dále Petr Kelemen, Jakub Ťoupalík, Tomáš Kopecký a Filip Řeha. „Je to momentálně to nejlepší, co v danou chvíli můžeme postavit. V úvahu by přicházeli ještě Vojta Řepa nebo Pavel Bittner. Jenže Řepa jede na Vueltu a Bittner má program postavený k přípravě na mistrovství světa a Avenir mu do toho moc nezapadá,“ prozradil trenér.

„Máme dobře vyvážený tým. Jsou tam lidi do kopců, klasikáři i časovkáři. V horách by měli úřadovat hlavně Vackové, Kopecký je klasikář, který se umí výborně pohybovat na větru, podobnými typy jsou i Ťoupalík a Kelemen. No a pro Filipa Řehu, který jede Avenir poprvé, to bude obrovská zkušenost,“ řekl Konečný.

V závodě je na programu i týmová časovka na 28 km. „Určitě by bylo dobré neztratit moc. Tahouny pro časovku budou hlavně Kopecký a Mathias Vacek. Ale závod by se měl rozhodovat až v závěru v těžkých horských etapách,“ prohlásil trenér reprezentace.

Avenir startuje ve čtvrtek prologem a končí v neděli 28. srpna. Nejtěžší etapy jsou na programu v posledních třech dnech. „Lídr je jasný, brácha Karel by mu měl sekundovat. Konkurence tu je obrovská a říkám, že umístění v desítce na takovém závodě je skvělý výsledek. Ale my chceme ještě něco víc, minimálně zabojovat o pódium. Věřím, že se nám vyhne smůla v podobě pádů a něco ukážeme,“ dodal Tomáš Konečný.

Autor článku: Jan Krůta