Silnice

Bárta v časovce osmnáctý, mistrem Evropy Švýcar Bissegger

Bárta v časovce osmnáctý, mistrem Evropy Švýcar Bissegger

Titul mistra Evropy v časovce jednotlivců mužské elitní kategorie vybojoval na trati dlouhé 24 km se startem i cílem v Fürstenfeldbrucku švýcarský cyklista Stefan Bissegger. Z dvojice českých závodníků, kteří oba jezdí za tým Elkov Kasper, byl lepší Jan Bárta na osmnáctém místě, Jakub Otruba skončil 22.

Bissegger porazil o pouhou vteřinu krajana Stefana Künga, který obhajoval titul, třetí skončil Ital Filippo Ganna, dvojnásobný mistr světa z posledních dvou let.

„Ti tři byli odskočeni, jsou to časovkáři absolutní světové špičky. Ale když jsem před závodem koukal na startovní listinu, říkal jsem si, že by naši kluci mohli při ideálním výkonu atakovat první desítku. To se bohužel nepodařilo,“ uvedl trenér František Trkal.

Časovku absolvoval v doprovodném voze za úřadujícím českým mistrem Bártou. „V rovinatých pasážích jel velmi slušně, ve stoupáních měl určitě rezervu. Ti nejlepší tam doslova letěli a Honza naopak ztrácel,“ přiblížil trenér. „Z celkového pohledu je to od obou našich kluků spíš takový průměr,“ hodnotil Trkal.

„Jedno stoupání bylo krátce po startu a člověk musel dávat pozor, aby to nepřepálil a zase nejel úplně pomalu. Vyloženou krizi jsem nikde neměl, ale nohy někde netáhly tak dobře, jako třeba na mistráku republiky, na který jsem měl vyladěnou formu. Od té doby uplynuly skoro dva měsíce a není možné to udržet,“ přiznal Bárta, který byl s aktuálním věkem 37 let a 253 dní nejstarším mezi 35 startujícími. „Chtěl bych ještě pochválit Feryho Trkala, který jel za mnou v autě. Odvedl skvělou práci,“ dodal.

Výsledky – muži (24 km): 1. Bissegger 27:06, 2. Küng -1 s, 3. Ganna (It.) -9, 4. Bjerg (Dán.) -27, 5. Bodnar (Pol.) -37, … 18. Bárta -1:52, 22. Otruba (oba ČR) -2:07.

Ženy (24 km): 1. Reusserová Švýc.) 31:00, 2. van Dijková -6, 3. Markusová (obě Niz.) -28.

Autor článku: Jan Krůta