Silnice

Zlato v Tokiu pro Carapaze, z Čechů v cíli Kukrle

Zlato v Tokiu pro Carapaze, z Čechů v cíli Kukrle

Richard Carapaz z Ekvádoru se v Tokiu stal dnes olympijským vítězem v silničním závodu s hromadným startem. Za ním projeli cílem další dva z favoritů – stříbrný Belgičan Wout van Aert a bronz bere nedávný vítěz Tour de France Slovinec Tadej Pogačar. Michael Kukrle obsadil 36. místo s desetiminutovým mankem na vítěze, Zdeněk Štybar náročný závod nedokončil.

Osmadvacetiletý vítěz Gira d’Italia z roku 2019 Carapaz rozhodl o zlatu nástupem šest kilometrů před cílem. Třetí jezdec celkového pořadí letošní Tour de France v ten moment setřásl Američana Brandona McNultyho a mohl si pak vychutnat triumfální závěr a získal teprve druhé zlato pro svou zemi v historii olympijských her. O dalších medailích se rozhodovalo ve spurtu van Aerta a Pogačara.

Na start závodu se nemohl postavit Michael Schlegel, kterému vystavil stop pozitivní test na coronavirus, a tak v českých barvách jeli pouze Štybar a Kukrle. Druhý jmenovaný byl při své olympijské premiéře hodně vidět. Přes 180 z celkových 234 kilometrů byl v úniku, který se zrodil hodně rychle po startu, ale nakonec dojel s více než desetiminutovým mankem na Carapaze.

Spolu s jezdce stáje Elkov Kasper byl v úniku i Slovák Juraj Sagan. Nejprve měla čelní skupina osm členů, pak se ztenčila na pět a ke konci už v ní zůstával jen Čech spolu s Venezuelanem Aularem. Kukrle udával tempo, a přestože náskok uprchlíků v jeden moment narostl až ke dvaceti minutám, tak bylo celkem jasné, že početní převaha pronásledovatelů je až do cíle dojet nenechá. Necelých padesát kilometrů před cílem se hlavní pole dotáhlo na čelo a úřadovat začali favorité.

Nástupy Pogačara a dalších vedoucí skupinu redukovaly, Carapaz se ale držel v pohodě a pětadvacet kilometrů před cílem spolu s McNultym unikli z třináctičlenné vedoucí skupiny. A šest kilometrů před cílem se na čele osamostatnil a triumfoval.

Se ztrátou 1:07 za ním dorazili do cíle další jezdci a o dalších dvou medailích rozhodla po vyrovnaném spurtu až cílová fotografie.

Výsledky:

1. Carapaz (Ekv.) 6:05:26, 2. van Aert (Belg.), 3. Pogačar (Slovin.), 4. Molema (Niz.), 5. Woods (Kan.), 6. McNulty (USA) všichni +1:07, …36. Kukrle +10:12, Štybar nedokončil, Schlegel (Čvšichni R) nestartoval.

FOTO Michal Frantík

Autor článku: Jaroslav Cícha