Silnice

Zdeněk Štybar: Tábor je můj happyend

Zdeněk Štybar: Tábor je můj happyend

Rozloučení s kariérou při bitvě o duhový trikot! Premiérový titul mistra světa v cyklokrosu mezi elitou získal Zdeněk Štybar při šampionátu v Táboře 2010. První únorový víkend příštího roku se na místo činu vrátí. Před domácím publikem už jako trojnásobný šampion či vítěz etap z Tour de France a Vuelty pojede dost možná poslední závod kariéry. „Vynášet nějaké prognózy je předčasné. Během tří měsíců dám všechno přípravě a uvidíme,“ říká sedmatřicetiletý rodák ze Stříbra.

Tým Jayco AlUla s vámi neprodloužil smlouvu. Kontrakt jste Zdeňku nedostal ani u žádného dalšího týmu ve World Tour. Hrozilo za dané konstelace, že nebudete startovat na mistrovství světa v Táboře?

Ne. Nikdy. Byl jsem zklamaný, že jsme se nedomluvili na prodloužení kontraktu. Udělal jsem všechno, abych byl v nejlepší kondici před další sezonou. Ale chápu manažera, že mě po všech zdravotních problémech nechce podepsat. Pro mě je teď cyklokros velký cíl. Vidina šampionátu v Táboře mi usnadňuje situaci. Vědomí, že pojedu v Táboře, představuje velký hnací motor. Každý nemůže mít štěstí, že si určí, kdy ukončí kariéru. Já tenhle happyend nemám. Ale mám cyklokros. A šampionát v Táboře je můj happyend.

Nepoznamená vaši motivaci skutečnost, že jste bez kontraktu a není jasné, zda budete ještě pokračovat v silničním pelotonu?

Vůbec ne. Připravuji se na mistrovství světa. Po operaci kyčelní tepny, kterou jsem podstoupil v průběhu jara na obou nohách, jsem udělal maximum pro návrat do top formy. Od začátku listopadu jsem na Mallorce a věnuji se tréninku na šampionát.

Máte už jasno, kolik závodů v rámci přípravy na mistrovství světa v Táboře 2024 pojedete?

Zatím nedokážu přesný program říct. Samozřejmě jsem si prošel časový harmonogram a myslím, že se před Táborem objevím přibližně v deseti závodech.

Čeká vás i případné soustředění nebo tréninkový kemp?

Aktuálně jsem na Mallorce. Chystám se do Belgie, kde pojedu krosové tréninky. Máme střetnutí s týmem Quick Step, který je pětadvacet let v pozici sponzora týmu.  Následně se vrátím na Mallorku, kde budu trénovat celou dobu. A odtud budu vyrážet na závody. Let trvá dvě hodiny. To je méně, než mi zabere cesta autem ze Stříbra do Prahy…

Prozradíte ambice, s nimiž podstupujete dril, jehož vrcholem bude šampionát v Táboře?

Nechci skoro tři měsíce před šampionátem tvrdit, že budu mezi deseti nejlepšími. Po všech zdravotních problémech musím být v podobných prohlášení opatrný. Ale mám dobrý tréninkový plán. Moje aktuální čísla na papíře jsou skvělá. Mohlo by to vyjít velmi dobře. Uvidíme po prvních závodech. Každopádně hlavně doufám, že do Tábora přijede hodně fanoušků, kteří se chtějí rozloučit se Zdeňkem Štybarem. A vytvoří skvělou atmosféru.

Ovlivňuje vaši přípravu skutečnost, že nemáte vyřešenou budoucnost a nemůžete se koncentrovat pouze na přípravu?

Moje první tři tréninky během druhého listopadového týdne byly skvělé. Jel jsem tři hodiny, čtyři a půl hodiny, pět hodin. Prostě paráda. Ale samozřejmě řeším, co bude po šampionátu. A to mi bere spoustu energie. Nicméně trénink je mojí prioritou. Do konce listopadu budoucnost vyřeším, a pak už budu mít v hlavě jenom Tábor.  Není to jako před patnácti lety, když jsem neměl jiné starosti. Tehdy jsem řešil trénink, jídlo a spánek. Teď jsem řešil určité rodinné problémy, do toho otázka kontraktu, a ještě jsme se navíc s rodinou stěhovali.

Při šampionátu už nebudete pod smlouvu u Jayco AlUla. Jaký materiál budete během mistrovství světa a předcházejících závodů používat?

I tohle je samozřejmě téma, které musím řešit. Diskutujeme s vedením Jayco, jestli mohu využívat týmová kola. Snadnější by pochopitelně bylo nic neměnit. Ale mám připravenou i záložní variantu. Pokud na ni dojde, nenechám se rozhodit. Vše beru spíše jako nabírání zkušeností. Není mi dvacet, abych se z toho sesypal. Skutečné problémy vypadají jinak.

AUTOR: Radek Malina

Autor článku: Admin