Silnice

Závod míru juniorů i s dvěma českými týmy

Závod míru juniorů i s dvěma českými týmy

Mezinárodní etapový Závod míru juniorů otevírá druhé půlstoletí. Jeho 51. ročník odstartuje už ve čtvrtek v Litoměřicích i s dvěma českými týmy a na startu se sejde juniorská světová špička.

Představit by se mělo čtyřiadvacet šestičlenných týmů z dvaceti zemí. Po dlouhých dvaceti sedmi letech má přijet národní tým Kanady, který tu naposledy startoval v roce 1996, po 15 letech dorazí Švýcaři a po 5 letech reprezentanti Spojených států amerických.

„Závod míru přes padesát let nese své poselství a rok co rok úmorně pracujeme na tom, abychom historii závodu nejen udrželi, ale současně celý podnik připravili ještě na lepší úrovni. Mám radost, že se nám to daří a za to patří velký dík všem partnerům i kolegům,“ poznamenal Svatopluk Henke, který by v čele Závodu míru juniorů stál letos přesně 30 let. Své jubileum se ale rozhodl „oslavit“ předáním ředitelského žezla. Na jmenovkách ale změna nenastane. Pomyslný štafetový kolík totiž přebírá syn, Svatopluk Henke mladší.

„Už loni Sváťa závod vedl a domluvili jsme se, že letos závod přebere jako ředitel,“ sdělil někdejší úspěšný cyklistický reprezentant, který v čele ZMJ stál od roku 1993, kdy žezlo převzal po Václavu Lončákovi.

Čtyřdenní závod je od roku 1995 zařazen do nejprestižnější světové série, a i letos je součástí tzv. Nations´Cup Junior. Na peloton, který by měl být sestaven z více než sto čtyřiceti jezdců čeká v součtu téměř čtyři sta náročných kilometrů.

Loňský vítěz ZMJ, Němec Emil Herzog.

Závod otevře stokilometrová etapa se startem i cílem v Litoměřicích. Mladí cyklisté si na úvod budou muset poradit se dvěma vrchařskými prémiemi v Lovečkovicích a v Mukařově.

Druhý den bude tradičně rozdělen na dvě prověrky. Nejprve je na programu dopolední časovka jednotlivců na 9 km. Ta se jede na zcela nové trati v Třebívlicích. Odpoledne se jede šedesátikilometrová etapa se startem v Roudnici a cílem ve Štětí. 

V sobotu přijde na řadu královská etapa. Ta bude odstartovaná v Teplicích a mladé závodníky převede do Německa. Ještě, než se cyklisté dostanou po téměř sto dvaceti kilometrech do cílového horského městečka Olbernhau, se budou muset porvat s trojicí vrchařských prémií na Cínovci, Mníšku a v německém Seiffenu.

Závěrečná etapa je historicky spjatá s Terezínem, odkud peloton odstartuje v neděli v 9 hodin a konečný držitel žlutého trikotu zde bude potvrzen po jedenácté hodině.

„Fanoušci si určitě přijdou na své. Závod bude mít i živý přenos, který bude možné sledovat online. Jsem si jistý, že i tentokrát budou v pelotonu budoucí jména velkého světa cyklistiky, kam díky Závodu míru mladí jezdci často dostávají vstupenku. Ani se nemusíme ohlížet tak daleko – vždyť takový Tadej Pogačar tu startoval před sedmi a osmi lety. Před pěti lety tu pak vyhrál loňský vítěz Vuelty Remco Evenepoel,“ doplnil tiskový mluvčí ZMJ Patrik Pátek.

Závodu se zúčastní i výběr české juniorské reprezentace vedený Petrem Kubiasem. Druhým českým týmem bude MIX team RKCA.

Nominace REPREZENTACE ČR:

 1. Martin Bárta (Team Auto Eder) 
 2. Kryštof Král (Team Auto Eder) 
 3. Pavel Šumpík (RKCA) 
 4. Adam Pešek (RKCA) 
 5. Štěpán Zahálka (Mapei Merida Kaňkovský) 
 6. Jan Bittner (Mapei Merida Kaňkovský) 

Nominace MIX Team Roman Kreuziger Cycling Academy:

 1. Josef Vlk
 2. Richard Kobr
 3. Robert Kobr
 4. Václav Ježek
 5. Jan Podařil
 6. Jan Faltýnek

Autor článku: Jan Krůta