Cyklokros

Vrchol cyklokrosové sezony v Mladé Boleslavi

Vrchol cyklokrosové sezony v Mladé Boleslavi

Tradičním vrcholem domácí cyklokrosové sezony je tradičně národní šampionát a ten letošní se již po dvaasedmdesáté pojede v Mladé Boleslavi, kde se o medaile jelo v minulosti nejčastěji. V letošním roce se o medaile bude bojovat v neděli 15. ledna na tradičním okruhu v lesoparku Štěpánka.

„Pořadatelé jsou zkušení a šampionát bude jistě opět výborně připraven. Přizpůsobili jsme požadavkům UCI a poprvé v lednu pojedou o medaile i junioři a juniorky. Děláme to hlavně i pro to, aby se této kategorii prodloužila sezona i s ohledem na mistrovství světa v roce 2024 v Táboře,“ řekl Petr Balogh, předseda cyklokrosové komise Českého svazu cyklistiky, který se zmínil i o prestižním seriálu TOI TOI Cupu, který začal v říjnu na Holých Vrších a skončil v prosinci v Rýmařově a celkem v něm startovalo 2815 krosařů z 15 států.

Šéfem pořadatelského týmu je již popáté Antonín Ungerman. „První domácí šampionát se u nás jel již v roce 1962 a letos si medaile jezdci rozdělí potřinácté. Trať je klasická na níž se jezdí již od roku 2012. Je dlouhá 2760 metrů a když zaprší, tak se třeba půlka okruhu běhá,“ řekl Ungerman Podle něj jsou čtyři kandidáti na medaile – Michael Boroš, Šimon Vaníček, Jakub Říman a Adam Ťoupalík, mezi ženami pak Kristýna Zemanová, případně Kateřina Hladíková, Barbora Jeřábková a překvapit podle něj může i nestorka Pavla Havlíková. „V současné době lze trať zatím projít v polobotkách, ale předpověď hlásí déšť. Když bude bláto, tak to nebude aspoň drncat,“ dodal Ungerman.

„Na mistrovství se těším, je to vrchol sezony. Jezdí se u nás výborný domácí seriál. Stále se zlepšuje po organizační a technické stránce a věřím, že dobré výsledky se opět dostaví,“ řekl prezident ČSC Petr Marek.

Reprezentační kouč Petr Klouček zdůraznil, že mistrovství bude důležité i s ohledem na nominaci na MS. „Bude na to brán hodně zřetel, ale jsou i nějaká kritéria předen daná, která již splnili Eliška Hanáková, Kateřina Douděrová, Václav Ježek, Kristýna Zemanová a Michael Boroš. Jistou nominaci si vybojují mistři z Mladé Boleslavi,“ řekl Klouček.

Po mistrovství pojede část jezdců na soustředění do Španělska a v jeho rámci pojedou i závod SP v Benidornu a ostatní soustředění v Táboře. „Týden před MS budou v Besanconu již všichni ti, kdo pojedou na světový šampionát. Počítám s účastí asi dvaceti závodnic a závodníků, nejpočetnější bude jistě kategorie juniorů,“ dodal Klouček.

Autor článku: Jaroslav Cícha