Cyklokros

Favority MČR v cyklokrosu jsou Zemanová a Boroš

Favority MČR v cyklokrosu jsou Zemanová a Boroš

Největšími favority 72. mistrovství České republiky v cyklokrosu, který se jede v neděli 15. ledna v Mladé Boleslavi, jsou zcela jasně obhájci loňských titulů – Kristýna Zemanová (Brilon Raning Team MB) a Michael Boroš (Elkov Kasper). Město automobilů hostí český šampionát již po třinácté, ten první se zde jel již v roce 1962. Letošní novinkou je to, že kromě elitních kategorií budou o medaile bojovat i kategorie juniorské, které měly své mistrovství v minulosti v prosinci.

Již popáté je ředitelem šampionátu v Mladé Boleslavi Antonín Ungerman. „První domácí šampionát se u nás jel již v roce 1962. Trať je klasická, na níž se jezdí již od roku 2012. Je dlouhá 2 760 metrů, a když zaprší, tak se třeba půlka okruhu běhá,“ řekl Antoním Ungerman.

V kategorii elitních mužů jsou největšími favority závodníci týmu Elkov Kasper, kteří obsadili v loňském roce první tři místa. Obhájcem titulu je Michael Boroš, který si brousí zuby na šesté zlato. Oproti loňsku bude chybět stříbrný Jakub Ťoupalík, ale pojede jeho bratr Adam. Největším soupeřem by jim měl být celkový vítěz Toi Toi Cupu Šimon Vaníček z ČEZ Cyklo team Tábor a domácí Jakub Říman (Auto Škoda Ml. Boleslav).

Na domácích tratích v ženách kraluje teprve devatenáctiletá Kristýna Zemanová, která před rokem oslavila svůj první titul. Mezi adeptky na stupně vítězek patří dále Julia Kopecky (AG Insurance NXGT), Kateřina Hladíková s Barborou Jeřábkovou (obě Brilon Racing Team) a překvapit bude jistě chtít osminásobná šampionka Pavla Havlíková (Lawi Junior Team).

Největším favoritem v kategorii juniorů je Václav Ježek (Brilon Racing Team), dále pak obhájce titulu František Hojka (Express CZ Tufo Team Kolín) a Jakub Kuba (Dukla Praha). V juniorkách titul obhajuje Eliška Hanáková (Hanák Sisters) a o titul může zabojovat i domácí Vanda Dlasková (TJ Auto Škoda MB).

Trať závodu je umístěna nedaleko lesoparku Štěpánka u sídla firmy Compag. Vede převážně po louce a měří 2 760 metrů. První kategorií, jež v neděli odstartuje, bude kategorie juniorů. V 11:45 pojedou elitní ženy, za nimi s tříminutovým rozestupem juniorky a vrchol programu – závod elitních mužů, přijde na řadu ve 13:15. Ten budete moci živě sledovat na stanici ČT Sport.

Vstupné na závody je 50 Kč, přičemž část vybraných peněz bude věnována na Dětský domov Krnsko.

Autor článku: Jaroslav Cícha