Vítězem iXS European Downhill Cupu se stal Nizozemec Botteram

Vítězem čtvrtého a letos posledního závodu série iXS European Downhill Cupu (EDC) se na šumavském Špičáku po roční odmlce, kdy se kvůli pandemii závod nekonal, stal Nizozemec Tristan Botteram. Bez dvě stě padesáti metrů dvoukilometrovou trať Struggle s převýšením 320 metrů protkanou 11 skoky pokořil nejrychlejším časem 3:04,847. Elitní kategorii žen, bez české účasti, vyhrála mezi dvanácti účastnicemi Bulharka Isabela Janková, o osm vteřin před Justine Welzelovou z Německa.

V neuvěřitelně vyrovnaném superfinále dojel mezi celkově 78 účastníky elitní kategorie mužů druhý (stejně jako předloni) se ztrátou pouhých 0,012 vteřin Slovák Adam Rojček a třetí Američan Austin Dooley (-0,015). Ještě čtvrtý Johannes Fischbach ztratil na vítěze jen 0,021 vteřiny. „Trať byla dnes velmi těžká. Hlavně v horní pasáži, kde po dešti omokl prach na kamene jenom velmi málo a hrozně to klouzalo. Měl jsem ji proto o dost pomalejší a musel pak hodně zrychlit ve spodní pasáži. Stálo mě to hodně sil, ale jsem s výsledkem před mistrovstvím světa v příštím týdnu velmi spokojený,“ uvedl bezprostředně po skončení závodu vítězný Tristan Botteram.

V superfinále elitní mužské kategorie nemělo Česko letos žádné zastoupení. Jan Čepelák na Špičák nakonec nedorazil a Antonín Král se zranil při tréninku, takže nenastoupil už ani do sobotní klasifikace.

Výborného umístění dosáhli v kategorii U19 Češi David Cvinger (ORE MTB RACING TEAM), který skončil třetí a čtvrtý Robin Novotný (Banshee Racing Brigade).