Cyklokros

V Mladé Boleslavi startuje Toi Toi Cup

V Mladé Boleslavi startuje Toi Toi Cup

V sobotu v Mladé Boleslavi, o den později na Holých Vrších se roztočí cyklokrosový seriál Toi Toi Cupu. Stejně jako v minulém ročníku bude čítat sedm závodů a vyvrcholí v Kolíně 12. prosince, o mistrovské tituly se bude pak bojovat 9. ledna v Jabkenicích. Všechny závody Toi Toi Cupu jsou zařazené do kategorie C2.

Soutěži propůjčila společnost Toi Toi svůj název již po čtrnácté a seriál opět přináší něco nového, v letošním ročníku rozšiřuje počet závodních kategorií o mladší žáky, mladší žákyně, starší žákyně a juniorky, tedy o pohár se pojede v deseti kategoriích. Navíc se budou samostatně vyhlašovat tři nejlepší jezdci a ženy kategorií U23.

„Po špatných výsledcích na MS jsme přemýšleli jak po organizační i sportovní stránce se dostat tam, kde jsme byli dříve, když jsme vozili medaile. Od jara je cyklokrosová komise nebývale aktivní, tolik setkání a videokonferencí jsme dlouho neměli. Podpoříme hlavně závody juniorek, tam vidíme velký potenciál k medailím,“ řekl předseda komise cyklokrosu ČSC Petr Balogh.

„Většinu ze závodů uvidíme v přímých televizních přenosech, tak tomu mělo být i v případě prvního v Mladé Boleslavi, ale do tohoto termínu se přesunulo silniční MS, takže budeme mít vstupy ze závodu žen a ve 20:30 osmdesát minut záznamu. I z dalších závodů se můžeme těšit na půlhodinové záznamy. Dá se říci, že cyklokros je opět televizní sport,“ říká v tomto směru spokojený Balogh.

Balogh zbilancoval i zajímavá čísla z loňské sezony. Na podnicích Toi Toi Cupu startovalo 2700 jezdců ze 14 států. „V hlavách máme již i MS 2024 v Táboře. Věříme, že se podaří nastartovat generaci, která již na tomto MS uspěje, usilovně na tom pracujeme. To samé platí směrem k závodu SP, který se pojede 15. listopadu v Táboře. Věříme, že se nestane nic, proč bychom jet nemohli. A naší snahou je jet závody za každou cenu i kdybychom to museli dělat bez diváků,“ dodal Balogh.

Prezident Českého vazu cyklistiky Petr Marek zdůraznil, že cyklokros má stabilně v rodině cyklistických odvětví v ČSC velmi dobré postavení. „Vnímáme jej jako jednu ze stěžejních disciplín, pořadatelé dělají závody národní i mezinárodní na velmi vysoké úrovni a zároveň jezdci přinášejí výsledky,“ řekl Marek.

Organizačnímu týmu závodu v Mladé Boleslavi dlouhodobě velí Antonín Ungerman. „Za současných hygienických podmínek jsou to pořádné stresy. Pojede se na trati, kde se bojovalo o medaile při ME 2013 a na mistrovství ČR o pět let později. Okruh je rovinatý, ale když zaprší tak pěkně těžký. Přihlášeno je již nyní 370 závodníků ze 13 zemí. První vyjedou na trať kadetky v 9:40, hlavní kategorie odstartují ve 13:25 (ženy) a ve 14:35 (muži). Prosíme diváky aby důsledně dbali bezpečnostních opatření a k trati přišli nejlépe s rouškami,“ zdůraznil Ungerman.

Na zájem zahraničních jezdců upozornil i reprezentační kouč Petr Dlask. „O naše závody je v cizině zájem nejen pro elitní kategorie, ale pro mládežnické. Přihlášeno je 77 cizinců a mezi nimi například Francouzka Marion Norbert Riborolleová, úřadující mistryně světa U23, nizozemský krosař David van der Poel, jezdci z Francie, z Itálie přiveze závodníky bývalý mistr světa Daniele Pontoni,“ řekl Petr Dlask.

Přípravu se svými svěřenci se snažil přes jaro hodně řešit. „Není nám současná situace lhostejná, proto vítám, že do Toi Toi Cupu se začlenilo více kategorií. Určitě to bude zpestření, závodníky to bude posouvat. Dva naši nejlepší Emil Heleke a Michael Boroš s námi absolvovali soustředění v září v Bělé pod Bezdězem, kde se trénovalo na písku, tedy na tratích na nichž se pojede ME  v nizozemském Romalenu (7. a 8. listopadu) i mistrovství světa v belgickém  Ostende 30. – 31. ledna. Celá skupina táhne spolu a tréninky byly hodně zajímavé,“ řekl Petr Dlask, který lituje, že sešlo z plánovaných výjezdů na kritéria do Belgie, ale radost mu udělala obhajoba týmového vítězství mladých cyklokrosařů na mezinárodním silničním klání Regionem Orlicka Lanškroun 2020.  

Po zrušení závodů Světového poháru v USA a Irsku, tak první společnou reprezentační akcí mladých cyklokrosařů bude zmíněné ME v Rosmalenu, hned poté následuje SP v Táboře. „Pro reprezentanty je tak vrchol hned na začátku sezony. Poté následuje SP v Besanconu, ale mladí jezdci mají bohužel pouze čtyři závody, proto budeme rádi za každý start,“ pokračoval Dlask.

S první sezonou po návratu z Belgie rozhodně na českých okruzích nebyl spokojen Michael Boroš. „Bohužel moc úspěšná nebyla, naopak byla jedna z nejhorších. Přes léto jsem toho hodně udělal, za sebou mám již i první velký závod ve švýcarském Badenu.“ K prvnímu reprezentačnímu soustředění dodal. „Já si myslím, že pro všechny to bylo pozitivní hlavně tréninkem na písku, který se u nás těžko hledá. Všechny to bavilo a doufám, že to pomůže. A kde bych se chtěl pohybovat. Chci se znovu poprat o prvenství v Toi Toi Cup a zabojovat o mistrovský titul. Na mezinárodní scéně bych se chtěl dostat tam, kde jsem se pohyboval dříve, tedy kolem desítky.“

Kalendář Toi Toi Cupu:

26. září: Mladá Boleslav,

27. září: Holé Vrchy,

17. října: Hlinsko,

28. října: Jičín,

17. listopadu: Rýmařov,

5. prosince: Čáslav,

12. prosince: Kolín.

Mistrovství ČR:

9. ledna 2021: Jabkenice (není součástí ČP).

FOTO Agentura cyklistika

Autor článku: Jaroslav Cícha