Cyklokros

V Kolíně vítězí Havlíková a Konwa

Závěrečný díl Toi Toi Cupu v elitní kategorii ovládl polský jezdec Marek Konwa, spolu s ním vystoupili na stupně vítězů Adam Ťoupalík (Elkov Kasper) a Belgičan Ingmar Uytdewilligen. Těsně za ním skončil čtvrtý Michael Boroš (ČEZ Cyklo Team Tábor) a to mu stačilo k bezpečnému uhájení vítězství v seriálu. Mezi ženami vyhrála Pavla Havlíková (KC Kooperativa Jablonec nad Nisou).

Junioři a juniorky bojovali krom bodů do pořadí seriálu hlavně o mistrovské tituly. Překvapivým šampionem mezi juniory se stal Pavel Jindřich z týmu TJ Stadion Louny, který projel cílem o šest vteřin před suverénem letošní sezony Matějem Stránským (IVAR CS – Author Team) a bronz získal Matyáš Fiala z ČEZ Cyklo Team Tábor. Juniorkám kralovala Julia Kopecky z týmu LRTV Swift. O zlatu rozhodla až v závěrečném spurtu, když dokázala zdolat domácí Karolínu Bedrníkovou (Expres CZ – Tufo Team Kolín), bronz vybojovala Anna Růžičková z Dukly Praha.

Hned po startu šel na vedoucí pozici Boroš, za něj se zavěsil ze druhé řady startující Adam Ťoupalík a další spolufavorité. Na kolínské rychlé trati se příliš pole nedělilo a důležitým momentem závodu byly překážky ve druhém kole. Na druhé z nich šel přes řídítka na zem Ťoupalík a to samé potkalo Jakuba Římana (Auto Škoda Ml. Boleslav). Toho využili Konwa a Boroš k osamostatnění se na čele.

Hned v následujícím kole ale překvapivě český trojnásobný šampion Boroš nestačil zareagovat na zrychlení Konwy, který rázem získal malý náskok, který však neustále zvyšoval. Za Borošem se zformovala trojice pronásledovatelů Uytdewilligen, Říman a Ťoupalík a z náskoku neustále ukrajovali vteřinky a v pátém okruhu se na Boroše dotáhli.

O dalších místech na stupních vítězů se nerozhodlo ani v závěrečném technickém úseku na písku, ale až v posledních stovkách metrů. Nejlepší pozici si vybudoval Ťoupalík, naopak Boroš se nechal zavřít belgickým jezdcem a tím bylo rozhodnuto. „Odstartoval jsem dobře, ale hlavan na překážce znamenal, že Konwa a Boroš nám ostatním ujeli. Mezi překážkami jsem vytrhl nohu z pedálu a bohužel jsem pomohl na zem i Kubovi (Římanovi). Naposledy jsem jel cyklokros loni v říjnu, a tak myslím, že to nebylo špatné, druhé místo je dobré,“ řekl Adam Ťoupalík.

A Michael Boroš dodal. „Trať zde není špatná, ale mě se na ní moc nedaří. Dnes jsem navíc neměl svůj den, poté co mi ujel Konwa jsem čekal na další jezdce, ale v závěru jsem se nechal zavřít a bylo z toho až čtvrté místo.“

Po zranění se na závodní okruhy vrátila Pavla Havlíková (KC Kooperativa Jablonec nad Nisou)  a návrat to byl vítězný. V Kolíně jezdila dlouho vepředu pětičlenná skupina a rozhodlo se až v závěru. Pro druhé místo si dojela Karla Štěpánová (Maloja Pushbikers Team), třetí byla Tereza Vaníčková (IVAR CS – Author Team), která byla nejlepší v kategorii U23.

Hned v úvodu se trojice nejlepších usadila na čele a spolu s nimi byly ve vedoucí skupině ještě Nikola Nosková (Équipe Pauleka) a Anais Morichonová z Francie. V polovině závodu to vypadalo, že se skupina rozdělí když vepředu zůstalo trio Štěpánová, Vaníčková a Havlíková, ale nikomu se nechtělo tahat tempo, a tak se dotáhly zpět i Morichonová a Nosková, která se do terénu vrátila po dlouhé době, když je z ní silničářka.

Při nájezdu do posledního kola byla pětice pohromadě a rozhodlo se až v závěru, v technické pasáži. Nástup Havlíkové žádná ze soupeřek nezachytila, a tak si závodnice jedoucí v trikotu mistryně ČR dojela pro letošní první vítězství v seriálu Toi Toi Cupu. I druhé místo ale stačilo bohatě Štěpánové k uhájení celkového prvenství před Vaníčkovou.

„Byl to asi nejtaktičtější závod, jaký jsem kdy jela. Věřila jsem si ale, že v technické pasáži mohu rozhodnout. Když jsem tento úsek zvládla a získala malý náskok, tak již nebyl problém jej uhájit až do cíle. Jsem ráda, každé vítězství je cenné,“ řekla Pavla Havlíková v cíli.

Výsledky:

Muži:

1. Konwa (Pol.)  58:40, 2. A. Ťoupalík (Elkov Kasper) +30, 3. Uytdewilligen (Belg.) +30, 4. Boroš (ČEZ Cyklo Team Tábor) +32, 5. Říman (Auto Škoda Ml. Boleslav) +44, 6. Morichon (Fr.) +1:01.

Konečné pořadí Toi Toi Cupu:

1. Boroš 245, 2. van der Meer (Niz.) 217, 3. Říman 209.

Ženy:

1. Havlíková (KC Kooperativa Jablonec nad Nisou) 43:19, 2. Štěpánová (Maloja Pushbikers Team) +5, 3. Vaníčková (IVAR CS – Author Team) +6, 4. Morichonová (Fr.) +11, 5. Nosková (Équipe Pauleka) +24, 6. Mudříková (ACK Stará Ves nad Ondřejnicí) +47.

1. Štěpánová 237, 2. Vaníčková 215, 3. Švihálková (ČEZ Cyklo Team Tábor) 207.

Junioři:

1. Jindřich (TJ Stadion Louny) 38:07, 2. Stránský (IVAR CS – Author Team) +6, 3. Fiala +9, 4. Dostál (oba ČEZ Cyklo Team Tábor) +28, 5. Doležal (IVAR CS – Author Team) +44, 6. Kerl (Author Tem Stupno) +58.

1. Stránský 199, 2. Jindřich 193, 3. Seeman (TJ Stadion Louny) 177.

Juniorky:

1. Kopecky (LRTV Swift) 44:02, 2. Bedrníková (Expres CZ – Tufo Team Kolín) +1, 3. Růžičková (Dukla Praha) +15, 4. Pleskačová (Expres CZ – Tufo Team Kolín) +38, 5. Bártová (Tufo Pardus Prostějov) +1:40, 6. Jeřábková (IVAR CS – Author Team) +1:40.

1. Kopecky 200, 2. Růžičková 188, 3. Jeřábková 182.