MTB

Tvarůžková chce uspět na bikách i v cyklokrosu

Tvarůžková chce uspět na bikách i v cyklokrosu

Není to tak dlouho co Tereza Tvařůžková kombinovala, a nutno zdůraznit úspěšně, lyžování a cyklistku. Nyní již v prosinci dvaadvacetiletá rodačka z Jarcové, vesničky nedaleko Valašského Meziříčí, se rozhodla: přednost dostalo kolo. Do týmu Expres CZ – TUFO Team Kolín přišla v květnu loňského roku a již na svém kontě řadu úspěchů.

Na letošním mistrovství republiky v cross country dojela v Peci pod Sněžkou druhá za Jitkou Čábelickou a zlato získala v kategorii U23, ale jak to v Kolíně chodí, tak jezdí i cyklokros. Ve druhém závodu letošního seriálu Toi Toi Cupu na Holých Vrších vybojovala třetí místo.

 Na lyžích to vypadalo na velice slibnou kariéru, vždyť na populární Jizerské 50 dojela při své premiéře na výborném 14. místě. Proč se rozhodla pro kolo? „Lukáš Bauer, v jehož týmu jsem jezdila, nevěděl jak to bude dále vypadat a v té době mě oslovil Honza Slavíček, když do té doby kolo pro mě byl doplněk. Navíc na jednom lyžařském závodě jsme ´ziskala´ nějaké omrzliny a tělo přestalo fungovat, nebyla jsem schopna v zimě jet rychle. Určitě jsem si ale nepředstavovala tak rychle stoupající cyklistickou výkonnostní křivku. Sice jsem počítala, že když se budu věnovat jednomu sportu naplno, že zlepšení přijde, ale až takové, to mě strašně mile překvapilo,“ řekla Tereza Tvarůžková.

A co pro ni přestup do Kolína přinesl? „I když se pro mě táta snažil dělat maximum, nebyl ani z poloviny na tak profesionální úrovni, jako je to v kolínském týmu. Nabídky, které vám umožní zkusit dělat sport, který milujete, na profesionální úrovni, se neodmítají a já jsem ráda, že jsem se loni takhle rozhodla a určitě toho nelituji. Sedli jsme si s Honzou povahově i tím jak mi píše tréninky, přijde mi to šité na míru.“

Od letoška zamířilia i do cyklokrosového terénu a v neděli 29. listopadu ji čeká křest ohněm v podobě startu na prvním závodu seriálu Světového poháru v Táboře. „Mám ale jasno, biky mají přednost. Je to olympijská disciplína a je prioritou. S cyklokrosem se teprve seznamuji, nemám zkušenosti, a tak to beru jako doplněk i když se netajím, že budu chtít holky potrápit a i kdyby v v něm přišly medaile tak by to bylo hezké, ale nic by to nezměnilo,“ má jasno.

Teprve minulý pátek zakončila svůj bikový rok a jedenáct vítězných závodů z mezinárodního kalendáře budí pozornost. Na podzim závodila na bikách hlavně v Turecku kde v sedmi závodech první a druhé kategorie nenašla přemožitelku. A získané body ji ve světovém žebříčku vynesly již na 21. místo, jen čtyři pozice za českou jedničkou Čábelickou.

Před závodem SP v Táboře se cítí trošku unavená. „Mám toho docela dost, ale když jsem dívala v neděli na závod Toi Toi Cupu v Jičíně tak mi cukaly nohy. Výsledek v hlavě pro Tábor nemám. Budu startovat z poslední řady a nevím kdo všechno přijede. Chci ale na trati nechat vše a co nejméně chybovat, to je nyní nejdůležitější. Poté asi vynechám Čáslav, ale určitě chci nastoupit v Kolíně a potom si dám volno a uvidí se, zda se stihne natrénovat na mistrovství ČR. Světový šampionát zatím v hlavě nemám, ale neříkám, že ne, bylo to hezké na něm jet,“ dodává Tereza Tvarůžková.

FOTO: tým Expres CZ – Tufo Team Kolín

Autor článku: Jaroslav Cícha