Cyklokros

Trenér cyklokrosařů Petr Klouček před MS: Medaile určitě není nereálná

Trenér cyklokrosařů Petr Klouček před MS: Medaile určitě není nereálná

Už o nadcházejícím víkendu budou startovat čeští cyklokrosaři na světovém šampionátu v americkém Fayetteville. Reprezentační renér Petr Klouček doufá, že se zase u českého cyklokrosu začíná blýskat na lepší časy a moc by si přál, aby to alespoň jednou cinklo.

Trenére, kdo z reprezentantů má k medaili nejblíž?

Určitě juniorky, proto jich bereme hned pět. Když to vezmu obecně, tak všechny mají na to být v top 10. Každá z nich už tam na nějakém velkém závodě někdy byla. V sezóně na tom byla nejlíp Hanáková, Hladíková skončila třetí mezi juniorkami na minulém svěťáku ve Francii. Ale máme tam víc karet a doufám, že některá z holek si nejlepší závod roku nechává právě na mistrovství světa.

Takže by to mezi juniorkami mohlo cinknout?

Každá medaile visí dost vysoko. Dobře víme, jak to v uplynulých letech bylo s naším krosem. Ale mládí nás zase přivádí k optimismu. Když se všechno sejde, medaile určitě není nereálná. Buď v juniorkách nebo v kategorii U23, kde by se o ni mohla porvat Kristýna Zemanová. Na svěťáku jezdí s elitou pravidelně do 20. místa, ale v redukovaném pořadí U23 je to někde okolo třetího až pátého místa. Uvidíme, jak jí to sedne v Americe.

Co ostatní kategorie?

V juniorech tam máme Novotného a Ježka. Novotnému jde forma nahoru, ale trochu ho zbrzdil Covid. Když mu vyjde start, má šanci na dobré umístění. Od kluků z třiadvacítky jsem čekal malinko víc, ale jsou to všechno prvoročáci, kteří by měli být velkým příslibem pro mistrovství světa doma v Táboře za dva roky.

V elitě budou Česko reprezentovat jen Boroš a Nash. Jaké dáváte jim šance?

Doufám, že Boroš se malinko zvedne. Trénoval teď hodně s týmem ve Španělsku na silnici a směrem k  rychlé trati, na které se šampionát pojede, by mu to mělo pomoci. Asi nemůžeme čekat, že by najednou bojoval o top 5, ale když mu to sedne, může jet o nějaké desáté nebo dvanácté místo, což už dlouho nedokázal. Přece jen tam nebude tolik Belgičanů jako na svěťáku.

A jak vidíte šance Kateřiny Nash, která se na start postaví ve 44 letech?

Když se na téhle trati jel vloni svěťák, skončila desátá. Určitě by potřebovala, aby bylo bláto. Hodně rychlá trať Kačce tolik nesvědčí. Ale vím, že se na šampionát tvrdě chystá, připravena bude určitě dobře. Chce si to v první řadě užít a třeba všechny překvapí.

Co říkáte na její dlouhověkost?

Když ji to baví, není důvod, proč by dál nejezdila. Je v dobré kondici, v krosu i na bikách má výsledky. Kdyby jezdila jen někde vzadu, tak by asi nepokračovala. Ale ona si dokáže vybrat závody, které ji sedí a může se na nich pořád rvát o výborné umístění.

Právě v Americe, kde žije, se chce na MS rozloučit s cyklokrosem na vrcholné úrovni…

Ještě uvidíme, já bych to nechával otevřené…

Čekají vás před odletem nějaká omezení v souvislosti s Covid 19?

Je toho spousta, hodně papírů. Z Hoogerheide už jsme se domů nevraceli a letíme z Amsterodamu rovnou do USA. Těsně před odletem jsme museli na PCR testy, po příletu taky. Ale s tím se nedá nic dělat, je to pro všechny stejné.

Petr Klouček
Kateřina Nash
Michael Boroš

Autor článku: Jan Krůta