Cyklokros

Cyklokrosový světový šampionát nově se závodem štafet

Cyklokrosový světový šampionát nově se závodem štafet

Bez komplikací dorazila česká cyklokrosová výprava do dějiště světového šampionátu v americkém Fayetteville. Tam vyrazila hned v pondělí z Amsterdamu po závěrečném podniku Světového poháru v Hoogerheide. Celkem na cestě strávila výpravy přes pětadvacet hodin a v úterý dopoledne se závodníci pod dohledem fyzioterapeutky Zuzany Malé protáhli a v odpoledních hodinách vyrazili poprvé na kolo.

„Cesta to byla dlouhá, naštěstí bez problémů. V pořádku dorazila i veškerá výbava, takže první velký úkol, kterým bylo smontování všech kol, již máme za sebou,“ prozradil reprezentační kouč Petr Klouček. Výprava se ubytovala ve dvou pronajatých domech. „Baráky jsou pěkné, naprostá spokojenost. O naplněné žaludky se stará vlastní kuchař Petr Kovarik. Již je na mistrovství asi potřetí a vaří výborně. Jídelníček mu staví fyzioterapeutka Malá,“ pokračoval Klouček.

S výpravou nebydlí jen Kateřina Nash. „Kačka se nechce s nikým stýkat. Po mistrovství letí do Evropy, a tak se rozhodla, že bydlet bude sama. Má obavy z možné koronavirové nákazy. Má zasedání Mezinárodní cyklistické unie a dlouho nebyla za rodič. Proto nechce nic nechat náhodě,“ dodal Klouček.

Závod štafet již dlouho mají v programu MS bikeři a nyní s tato zajímavá disciplína premiérově pojede na šampionátu krosařů. Závod šestičlenných sestav šampionát odstartuje v pátek 28. ledna, start závodu je v 19:40.

„Jezdí se to na bikách, tak proč ne v cyklokrosu. Osobně si myslím, že nikomu neuškodí, když v pátek objede jedno kolo. Jsou určitě závodníci, kteří se budou šetřit, některým to naopak prospěje. Já to vnímám pozitivně,“ vnímá novinku Klouček.

O sestavě ale stále rozhodnut není. „Určíme to podle trati, zda bude bláto či sucho“. Určitě pojedou Michael Boroš, Kateřina Nash a Kristýna Zemanová a o zbytku se rozhodne. Jisté však je to, že tři zbývající místa zaplní jezdci z juniorských kategorií a U23 mužů.

Stejně jako na bikách se zcela jistě bude taktizovat v nasazení jezdců na jednotlivé úseky. “S taktikou se něco dělat dá, především koho nasadit dříve, koho později, ale rozhodující je výkonnost a vyrovnanost,“ pokračoval český trenér, který musí nahlásit v jakém pořadí se pojede ráno v den startu závodu.

A koho považuje za favority? „Na to je celkem jasná odpověď. Každopádně ti s nejvyššími ambicemi budou jezdci štafet velmocí Belgie, Nizozemí a Anglie. A v domácím prostředí také jistě Američané. My bychom měli patřit spolu s Francií, Itálií, Švýcarskem a Kanada do druhého sledu,“ dodal Petr Klouček.

FOTO Petr Dlask

Autor článku: Jaroslav Cícha