Dráha

Tomáš Bábek v olympijském keirinu nepostoupil do čtvrtfinále

Tomáš Bábek v olympijském keirinu nepostoupil do čtvrtfinále

Tomáš Bábek se dočkal a po středečních sprintech přišla na řadu jeho oblíbená disciplína, kterou je keirin. Konkrétně úvodní kolo, pak i opravné jízdy. V neděli, kdy je na programu poslední den olympiády, se v jedou keirinu čtvrtfinále, semifinále a boje o medaile.

Tomáš nastoupil do posledního úvodního kola s pořadovým číslem 5. Podle papírových předpokladů byl jeho největším soupeřem na úvod Yuta Wakimoto, úřadující vicemistr právě v keirinu. Tomáš svou rozjížďku dokončil na nepostupovém 4. místě a bylo jasné, že se o postup do čtvrtfinále bude muset poprat v následných opravách.

Z následných oprav postupovali také nejlepší dva a bohužel ani v této jízdě Tomáš nevybojoval jedno z postupových míst, a tak olympijské hry pro Tomáše končí už dnes…Po svém zápolení k tomu dodal: „Nemyslím, že tam bylo něco extrémně špatně. Co ale vnímám jako dost nefér, je to, že jsem jel poslední rozjížďku a hned mě nasadili do první opravy. Takže jsem měl patnáct minut a nestihl zregenerovat, jak bych potřeboval, protože nohy v první jízdě byly super.“

Nutno dodat, že opravnou jízdu poznamenal kontakt s Kwesim Brownem. Ten Tomáše vynesl z ideální stopy, naopak Brown pokračoval, radoval se z výhry, a zítra bude pokračovat v boji. „Nemůžu to skrývat, je to zklamání. Na druhou stranu vím, že jsem udělal maximum, dal jsem do toho všechno. Takový je prostě keirin, je nevyzpytatelný.“

Zlato v Tokiu obhajuje Jason Kenny z Velké Británie, který už jednu medaili z těchto olympijských her má. Cenný kov je to ale stříbrný, a rád by i kov nejcennější. Ale keirin pod pěti kruhy má širší okruh favoritů. Mezi ně řadí třeba další medailista z uplynulých her, Nizozemec Büchli, ten ovšem končí už po opravách, ale nesmíme opomenout ani domácí závodníky.

Výsledky jízd s Tomášem Bábkem:

1. kolo (5. jízda):

1. Yuta Wakimoto (JAP) Q
2. Callum Saunders (NZL) Q
3. Kevin Santiago Chavarro Quintero (COL)
4. Tomáš Bábek (CZE)
5. Nick Wammes (CAN)
6. Jair Tjon En Fa (SUR)

Opravy (1. jízda):

1. Kwesi Browne (TTO) Q
2. Muhammad Shah Firdaus Sahrom (MAL) Q
3. Sebastien Vigier (FRA)
4. Tomáš Bábek (CZE)
5. Chao Xu (CHN)

Autor článku: Admin