Dráha

To nejlepší nakonec: zlatý Bábek

To nejlepší nakonec: zlatý Bábek

 Závěrečný den evropského dráhového šampionátu v Plovdivu v Bulharsku přinesl naší výpravě třetí medaili a navíc tu nejcennější. Tomáš Bábek dosáhl v závodu na 1 km s pevným startem čas 1:00,517 a to znamenalo zlato, když druhý Ethan Vernon z Británie byl pomalejší o téměř půl vteřiny. Trikot evropského šampiona oblékl Bábek podruhé, před čtyřmi lety ovládl ve Francii keirin.

Pro Bábka je to náplast za smolný sobotní keirin, kdy mu unikl postup do finále a nakonec po výhře v malém finále obsadil sedmou příčku, v úvodní den mistrovství měl značnou zásluhu na zisku stříbra v týmovém sprintu. Druhý český jezdec Jakub Šťastný skončil dnes šestý.

„Výkon sice nebyl zcela ideální, ale mám opravdu velkou radost z toho, že to dopadlo. I když tato sezona byla taková, jaká byla, je tento výsledek příjemnou tečkou a pro mě potvrzení, že to jde dobrým směrem,“ řekl Tomáš Bábek. „Radost je o to větší, poté co to včera nevyšlo v keikrinu. Byl jsem hiodně zklamaný, ale keirin prostě takový je. Bl jsem dokonale zdravě naštvaný a tímto titulem jsem si hodně sparvil náladu. Doufal jsem, že to dnes vyjde, ale bylo to pochopitelně těžké ui proto, že to byl poslední závodní den a únava za celý šampionát se načítá. Odvážím si dvě medaile a jsem za ně moc rád,“ pochvaloval si Bábek.

Stejné místo na poloviční trati vybojovala Sára Kaňkovská, hned za ní skončila Veronika Jaborníková. Dvojice Jarmila Machačová s Petrou Ševčíkovou skončila osmá v madisonu. Stejně si vedla, i když ve větší konkurenci, dvojice Denis Rugovac – Daniel Babor.

Výsledky:

Ženy:

500 m s pevným startem:

1. Šmelevová 32,720, 2. Vojnovová (obě Rus.) 33,719, 3. Veceová (It.) 33,769, …6. S. Kaňkovská 34,967, 7. V. Jaborníková (obě ČR) 35,772.

Madison:

1. Balsamová, Guazziniová (It.) 52, 2. Klimová, Novolodská (Rus.) 51, 3. Británie (Kennyová, Barkerová) 38, …8. Machačová, Ševčíková (ČR) 0.

Muži:

1 km s pevným startem:

1. Bábek (ČR) 1:00,517, 2. Vernon (Brit.) 1:00,999, 3. Milan (It.) 1:01,009, …6. Šťastný (ČR) 1:01,614.

Madison:

Mora, Torres (Šp.) 53, 2. R. Oliveira, I. Oliveira (Port.) 41, 3. Lamon, Moro (It.) 33, …8. Rugovac, Babor (ČR) 5.

FOTO Petr Klimeš

Autor článku: Jaroslav Cícha