Dráha

Kaňkovská získala druhé české stříbro v Plovdivu na dráhovém ME

Kaňkovská získala druhé české stříbro v Plovdivu na dráhovém ME

Druhou stříbrnou medaili na evropském dráhovém šampionátu v Plovdivu vybojovala pro naše barvy Sára Kaňkovská. V keirinu nestačila pouze na ukrajinskou závodnici Olenu Starikovou. Naopak muži ve stejné disciplíně neuspěli tak, jak si představoval. Tomáš Bábek ani Martin Čechman do finálové šestice nepostoupili a malou náplastí je vítězství Bábka v malém finále, které mu zajistilo celkově sedmou příčku. Druhé zlato po sprintu vybojoval Maxmilian Levy z Německa.

Ženy začaly svou soutěž rovnou semifinálovými jízdami a Kaňkovská si postup do finále zajistila třetím místem. V souboji o medaile jela s přehledem, hlídala si druhou výhodnou pozici, kterou za Starikovou bezpečně uhájila před třetí Španělkou Helenou Casas Roigeovou.

„Pro Sáru je to velký úspěch, medaile z mistrovství Evropy je cenná a počítá se. Sára začala závodit, tak jak jezdila v juniorkách, nebojí se. Ve finále si zkušeně hlídala své postavení a druhou pozici uhájila. Ukrajinka byla výkonnostně nejlepší a vyhrála zaslouženě,“ řekl jeden z reprezentačních trenérů Lubomír Vojta.

Ve stejné disciplíně mužů postoupil Bábek z první jízdy po jasném vítězství, Čechman skončil třetí, ale výhrou v opravě si i on vybojoval postup do semifinále. V něm jeli oba Češi v jedné jízdě, ale postoupit do finále se nepovedlo ani jednomu z nich, když Bábek dojel čtvrtý a Čechman šestý.

„Je to keirin. Kluci jeli v semifinále v jedné jízdě a ta se nevyvíjela dobře. Bylo v ní plno kontaktů a postoupit se nepodařilo. Bábek zůstal trochu za Španělem Peraltou a nepodařilo se mu jej předjet, když stop mu vystavila ještě jedna vlna před cílem. Kluci bojovali co to šlo a Tomáš ukázal v malém finále, že na to měl. Věřím, že zítra na 1 km s pevným startem ukáže to správné nabuzení jako v dnešním malém finále,“ zhodnotil trenér Petr Klimeš.

„Prostě se v semifinále nastupovalo již dvě kola do cíle. Já měl dvě možnosti a vybral si tu špatnou. Když jsem si to v závěru dojížděl, tak jsem dostal takovou přátelskou vlnu od Ukrajince, on za to dostal varování, ale mě to připravilo o finále. V malém finále jsem v sobě měl hodně vzteku, a tak věřím, že zítra ještě v nohách sílu najdu,“ dodal Tomáš Bábek.

Zkušená Jarmila Machačová v bodovacím závodu vyhrála třetí bodování, ale poté již další body nezískala a obsadila osmou pozici, stejně jako Veronika Jaborníková v keirinu, Čechman byl v keirinu nakonec desátý, jedenáctý byl klasifikován v bodovačce Nicolas Pietrula.

Výsledky:

Ženy:

Bodovací závod:

1. Archibaldová (Brit.) 57, 2. Zanardiová (It.) 39, 3. Karasiewiczová (Pol.) 35, …8. Machčová (ČR) 5.

Keirin:

1. Stariková (Ukr.), 2. S. Kaňkovská (ČR), 3. Roigeová (Šp.), …8. V. Jaborníková (ČR).

Muži:

Stíhací závod:

Finále: Oliveira (Port.) 4:08,116 –  Milan (It.) 4:08,772, o 3. místo: Gonov (Rus.) 4:07,720 – Jevtušenko (Rus.) 4:09,800, …14 Kraus (ČR) 4:29.612

Keirin:

1. Levy (Něm.), 2. Dmitrijev (Rus.), 3. Bretas (Řec.), …7. Bábek, 10. Čechman (oba ČR).

Bodovací závod:

1.Mora Vedri (Šp.) 51, 2. Donega (It.) 42, 3. Crista (Rum.) 40, …11. Pietrula (ČR) -20.

FOTO Petr Klimeš

Autor článku: Jaroslav Cícha