Silnice

ŠKODA Cup v Mladé Vožici pojede i Sáblíková

ŠKODA Cup v Mladé Vožici pojede i Sáblíková

Centrem cyklistického hnutí o následujícím víkendu se stane jihočeský Tábor a především nedaleká Mladá Vožice. V sobotu 15. května se na okruhu v areálu Komora v Táboře pojede Carla Kriterijní liga – Táborské okruhy a v neděli 16. května v Mladé Vožici druhý díl silničního ŠKODA Cupu a premiérový podnik Techniserv Cupu.

Na okruhu dlouhém 19,72 km se startem a cílem v Mladé Vožici se pojede závod prestižního ŠKODA Cupu poprvé a organizátoři tvrdí, že jezdce dokonale náročná trať prověří. Muži Elite a U23 vyrazí do osmiokruhového závodu ve 13:45 a čeká na ně tedy celkem 157,72 km.

„Start i cíl je u zámku v Mladé Vožici. Připravili jsme těžkou a náročnou trasu, v každém kole čeká na jezdce převýšení 293 metrů, ale nastoupají v něm 550 metrů, což celkově za závod znamená 4400 metrů. Hned za Vožicí je šestikilometrové stoupání,“ říká ředitel závodu Petr Balogh a upozorňuje na sjezd z Františkova kde jsou dvě 180 stupňoví zatáčky. „Jsme moc rádi, že představíme účastníkům Jižní Čechy jinak než je znají. Je to nové cyklistické prostředí a krásný kraj Mladovožicko,“ dodal Balogh.

Favority budou tradičně jezdci nejlepší české stáje Elkov Kasper, kteří přijedou v nejsilnější sestavě, ale mezi přihlášenými závodníky jsou i cyklisté z Polska, Slovenska, Rakouska, Německa, Maďarska a Kanady. Zelený trikot pro nejlepšího závodníka seriálu obleče Michale Kukrle (Elkov Kasper), červený pro nejlepšího jezdce kategorie U23 a bude mít Vojtěch Kmínek z Favoritu Brno a bílý pro nejlepšího nováčka Matěj Stránský z Brilon Racing Team.

V startovní listině žen je překvapivě i jedno velmi zvučné jméno. Přihlášena je čtrnáctinásobná silniční šampionka Martina Sáblíková. „Martina na silnici prakticky nezávodila od roku 2016, loni jela jeden závod na horských kolech. Kolo ji však baví a náročná trať v Mladé Vožici by jí měla hodně sedět,“ řekl její trenér Petr Novák. Reprezentační kouč Tomáš Konečný její start vítá. „Bude jistě oživením pelotonu. Cyklistiku má jako doplňkový sport a již má za sebou nějaké virtuální závody i březnový zisk premiérového titulu mistryně ČR v e-cyklistice. Na závodech ji budu zabezpečovat i s její rychlobruslařskou kolegyní Nikolou Zdráhalovou.

Již předtím ale čeká premiéru Techniserv Cup, český pohár pro mládež a ženy. V 8:30 vyrazí na tři okruhy kadeti, o deset minut později na dva okruhy kadetky. Junioři, které čeká pět kol, startují v 10:40 a v 10:47 odstartují ke čtyřem okruhům ženy a juniorky.

To však již bude mít většina cyklistů v nohách sobotní Carla Kriterijní ligu – Táborské okruhy s následujícím programem:

10:45 kadetky (18 okruhů, každý třetí okruh bodovací)

11:20 kadeti (30 okruhů, každý třetí okruh bodovací)

12:10 ženy, juniorky (30 okruhů, každý třetí okruh bodovací)

14:00 junioři (40 okruhů, každý pátý okruh bodovací)

15:00 muži – open závod (50 okruhů, každý pátý okruh bodovací)

Závody se pochopitelně konají za přísných hygienických opatření, tedy bez přítomnosti diváků.

• Nebudou otevřeny šatny ani sprchy

• Všichni účastníci akce jsou povinni nosit prostředky k ochraně dýchacích cest – respirátor minimálně třídy FFP2 nebo KN95 bez výdechového ventilu. Tato povinnost se nevztahuje na závodníky a rozhodčí v průběhu závodu.

• Závodníci včetně personálu musí předložit potvrzení o negativním PCR či antigenním testu provedeném oficiálním odběrovým místem. Test nesmí být v době zahájení sportovní akce starší 48 hod. od odběru biologického vzorku. Ti, kdo prodělali nemoc COVID-19 nejpozději před 90 dny, nemusí test podstupovat, ale musí to prokázat lékařským nebo laboratorním potvrzením data od prvního pozitivního PCR testu.

• Závodníci včetně personálu odevzdají v kanceláři závodu vyplněný selfreporting formulář – viz příloha. Závodníci, kteří absolvovali Táborské okruhy v sobotu nebo si v sobotu vyzvedli startovní číslo s čipem, nemusí znovu předkládat výsledek testu a selfreporting formulář.

• Závodníci, kteří se budou registrovat v neděli, odevzdají při prezentaci v kanceláři závodu selfreporting formulář a předloží potvrzení o negativním testu. Na základě toho jim bude vydáno startovní číslo a čip.

• Před startem závodu při podepisování podpisových archů bude závodníkům změřena teplota. Pokud bude naměřena teplota vyšší než 37,5 st. C., bude závodníkovi umožněn start pouze se souhlasem lékaře pověřeného organizátorem.

• Ihned po dojezdu každé kategorie bude následovat vyhlášení vítězů v prostoru cílové rovinky. Poté musí závodníci a jejich doprovod opustit závodiště tak, aby mohl sportovní program pokračovat a nebyl překročen maximální povolený počet osob.

FOTO Jan Brychta

Autor článku: Jaroslav Cícha