MTB

Světový pohár MTB v Araxá: Český tým získal důležité body pro OH

Světový pohár MTB v Araxá: Český tým získal důležité body pro OH

Druhým podnikem v brazilském Araxá pokračoval Světový pohár horských kol, kde si čeští reprezentanti zajistili svými výkony důležité body pro Olympijské hry v Paříži 2024.

Mezi elitními muži 36. místo vybojoval v závodě Cross country Ondřej Cink. Ondřej, stejně jako celá řada vynikajících jezdců, špatně odstartoval a za tuto chybu naplno pocítil úskalí trati, když se propadl až na 53. místo. Pak ale zahájil stíhací jízdu a postupně se propracoval až na 36. pozici. 

„36. místo není výsledek, který by sám Ondra považoval za dobrý, nicméně generuje UCI body a i v případě Ondřeje platí, že se jeho bodový zisk z „brazilského turné“ zásadním způsobem promítne ve prospěch českého olympijského týmu a i Ondřeje samotného,“ okomentoval výsledek reprezentační trenér Viktor Zapletal.

V elitních ženách 35. místo vybojovala Jitka Čábelická. Jitka se sice v průběhu závodu nedostala do takového rytmu jako v předchozích brazilských závodech, nicméně i dnešní umístění znamená pro Jitku a český olympijský tým důležité body do osobního i olympijského rankingu. 

V kategorii mužů do 23 let zajistil nejlepší výsledek na 29. místě Jan Zatloukal, Jan Sáska byl klasifikován na 41. a Ondřej Novotný na 45. pozici. 

„Okruh v Araxá naplňuje všechny diskuse o nevšedním závodě. Nejlepší tři, navzdory navýšení okruhu, absolvovali závod v čase 1 hodiny, tedy v parametru juniorského závodu. Okruh je tak rychlý, že v 90% platí pravidlo: jak odstartuješ, tak pojedeš do cíle, při odpovídající výkonnosti. Honza Zatloukal netajil v cíli své zklamání s výsledkem, nicméně start ze čtvrté řady, s ohledem na výše uvedené, automaticky generoval výše uvedené pravidlo. Znovu se ukazuje, jak důležitou roli hraje v závodech Světové MTB série výsledek v Short tracku a vydařený start. Honza Zatloukal ale v obou brazilských závodech vyjel řadu důležitých bodů do olympijského rankingu, které budou mít značnou váhu pro definitivní jistotu olympijské kvóty pro český tým,“ doplňuje k výkonům mužů do třiadvaceti let Viktor Zapletal. 

Všechny české reprezentantky kategorie U23 se dokázaly vměstnat v závodě Cross country do světové dvacítky, když se na 13. místě umístila česká jednička, Adéla Holubová, následována týmovou kolegyní Nelou Viktorovou, která v Araxá jela svůj životní závod a vybojovala si tímto umístěním a předvedeným výkonem nominaci na ME v rumunském Cheile Gradistei. Simona Spěšná na 15. místě zakončovala český triple v rámci Světové MTB série a i pro nejmladší českou třiadvacítkářku v Brazílii platí pochvala za dobře zvládnutý závod. Na konečném 19. místě projela cílem, po nevydařeném prvním kole, dvacetiletá Patricie Srnská. 

„Zvláštní dík a pochvala patří Adéle Holubové a Patricii Srnské, které v Brazílii vyjely další, vysoce cenné, body a podobně jako Honza Zatloukal i dívky výrazně stabilizovaly nominační kvótu pro start české závodnice na OH v Paříži,“ doplnil Viktor Zapletal. 

Výsledky: 

Muži Elite: 1. Simon Andreassen (Dán., Cannondale Factory) 1:20:00,. 2. Victor Koretzky (Fr., Specialized Factory) +0:01, 3. Alan Hatherly (RSA, Cannondale Factory) +0:01, … 36. Ondřej Cink (Primaflor Mondraker) +3:29.

Ženy Elite: 1. Haley Baten (USA, Specialized Factory) 1:23:04,. 2. Jenny Rissveds (Švéd., 31 Team Ibis) +0:17, 3. Savilia Blunk (USA, Deccathlon Ford) +0:40, … 35. Jitka Čábelická -1 kolo.

Muži U23: 1. Riley Amos (USA, Trek Factory – Pirelli) 1:01:51,. 2. Finn Treudler (Švýc., Cube Factory) +0:07, 3. Alex Malacarne (Bra., Trinity Racing) +0:19, … 29. Jan Zatloukal +5:17, 41. Jan Sáska -1 kolo, 45. Ondřej Novotný -2 kola.

Ženy U23: 1. Kira Böhm (Něm., Cube Factory) 1:04:53, 2. Emily Johnston (Kan., Trek Future) +0:12 3. Valentina Corvi (It., Santa Cruz Rock Shox) +0:36, … 13. Adéla Holubová +3:12, 14. Nela Viktorová +3:13, 15. Simona Spěšná +4:28, 19. Patricie Srnská +5:23.

Foto: Michal Červený

Autor článku: Filip Švestka