Silnice

Štybar nejlepším Čechem mezi elitou, Kukrle v úniku dne

Štybar nejlepším Čechem mezi elitou, Kukrle v úniku dne

Zdeněk Štybar skončil v závodě mužské elity na mistrovství světa v australském Wollongongu jako nejlepší Čech na 42. místě. Hodně vidět byl i Michael Kukrle, který nechyběl v úniku dne a nakonec byl 59. Jan Hirt 267 km dlouhý závod s převýšením bezmála 4000 metrů nedokončil.

Titul mistra světa vybojoval 22letý Belgičan Remco Evenepoel, který před dvěma týdny stanul na nejvyšším stupni jako král Vuelty a po bronzu z časovky získal dnes ve Wollongongu i nejcennější kov.

„Je to fantastický konec dlouhé sezony. Jeli jsme skvěle jako tým a já dokázal zaútočit v pravý čas,“ popsal Evenepoel. Z vedoucí dvojice, kde jel spolu s Kazachem Lucenkem, atakoval už 25 km před cílem a svou sólo jízdu dotáhl až do finále. Lucenka nakonec dojela skupina, z níž ve spurtu vybojoval stříbro Francouz Christophe Laporte a bronz domácí závodník Michael Matthews.

„Věděl jsem, že moje jediná šance je dlouhý nástup. Cítil jsem se silný, tak jsem to zkusil, ale v posledním stoupání už jsem byl i já na limitu. Naštěstí už to pak bylo jen z kopce a po rovině a náskok jsem kontroloval,“ dodal Evenepoel, jenž pro svou zemi získal zlato v silničním závodě elity po 10 letech.

Kukrle 200 kilometrů v úniku

Z českých cyklistů byl během závodu vidět hlavně Michael Kukrle. Stejně jako v loňském olympijském závodě v Japonsku se dostal do úniku dne, kde figurovalo 16 závodníků. Vypracovali si náskok téměř 8 minut, ale hlavně díky Nizozemcům a Španělům, kteří vpředu nikoho neměli, se ztenčoval.

Kukrle přesto ukázal velkou sílu a na čele vydržel nějakých 200 kilometrů. Z vedoucí skupiny se odtrhla osmička a ani v té český reprezentant nechyběl. Poté zachytil i atak skupiny, která se na ně dotáhla, ale když Evenepoel a spol. ještě více zrychlili, už to bylo i nad jeho síly. Přesto předvedl hodně sympatický výkon a do cíle dojel se ztrátou 4:50 min.

Zkušený Štybar do závodu nastupoval jako lídr české sestavy den poté, co oznámil přestup do australské stáje Team BikeExchange-Jayco, kde podepsal roční kontrakt. Dlouho se držel ve skupině s největšími favority, v závěru mu však kousek chyběl. Do cíle dorazil v další skupince mj. s mistrem světa posledních dvou let Francouzem Alaphilippem, když jim na boj o medaili chybělo 40 vteřin.

Štybar by jel ještě dvě kola

„Náš plán byl takový, že Hirt zkusí jít do úniku a Kukrle se bude starat o Štybara při budování pozice. Pak se to vyvinulo trošku jinak, do větší skupiny skočil Kukrle a jel úplně skvěle. Hirta zbrzdily žaludeční problémy, vůbec se mu nejelo dobře. Tlačil jsem kluky, aby použili co nejvíc gelů a měli dost energie až do závěru. Honzovi to nesedlo, takže pak odstoupil,“ řekl trenér René Andrle.

Štybar jel podle něj perfektní závod. „Ve finále mu to odjelo o kousíček. Prostě zvolil špatné lidi, vsadil na největší favority a úplně se nesoustředil na druhé lídry těch velmocí. Když se to lámalo, těsně mu ujeli. Mrzelo ho to. Když projel cílem, říkal, že by mohl klidně jet ještě další dvě kola. Připraven byl skvěle,“ prozradil Andrle.

Se závodem jsem celkově spokojený. Kluci jeli jen ve třech, ale byli jsme vidět,“ dodal.

Výsledky – muži (266,9 km): 1. Evenepoel (Belg.) 6:16:08, 2. Laporte (Fr.), 3. Matthews (Austr.), 4. van Aert (Belg.), 5. Trentin (It.), 6. Kristoff (Nor.) všichni +2:21, … 42. Štybar +3:01, 59. Kukrle +4:50, … Hirt (vš. ČR) nedokončil.

Autor článku: Jan Krůta