Silnice

Štěpán Telecký před Závodem míru: První desítka by byla úžasná

Štěpán Telecký před Závodem míru: První desítka by byla úžasná

Už ve čtvrtek odstartuje na našem území Závod míru juniorů a český tým má na jeho jubilejním 50. ročníku nemalé ambice. Jedním z lídrů by měl být cyklista Favoritu Brno Štěpán Telecký. 

„Myslím, že máme neskutečně silný a vyrovnaný tým. Stát se může cokoliv, ale moc rád bych se porval o co nejlepší umístění. První desítka by byla úžasná. Dostat se na pódium v celkovém pořadí bude v té nabité konkurenci hodně těžké, ale není to nereálné,“ říká Štěpán před startem závodu.

Je pro vás Závod míru jedním z vrcholů sezony?

Určitě k tomu tak vzhlížím. Je to první velký vrchol letošního roku. Pak mistrovství Evropy, domácí šampionát a podle toho, jak se na těchto akcích zadaří, tak možná i mistrovství světa. Závod míru je pro mě důležitý, příprava k němu vlastně probíhala už od zimy.

A jak se před startem cítíte?

Jsem přesně tam, kde jsem chtěl být, možná je to dokonce i nad očekávání. Rád bych to prodal. Na posledním závodě v Itálii, který byl dost těžký, jsem si formu otestoval a byl jsem spokojený. Doufám, že se mně i celému týmu vyhne smůla a předvedeme parádní výkony. 

Jako výborný časovkář byste měl být jedním z lídrů české sestavy. Jste s takovou pozicí v pohodě nebo je to někdy trochu svazující?

Je tam určitý tlak, ale s tím se člověk musí naučit žít. Navíc nebudu lídrem sám, tým máme hodně vyrovnaný. A můžeme to hrát na více karet. V tom máme obrovskou výhodu. Když jeden spadne, jsou tam další čtyři, kteří mohou zajet. Podle mě máme jeden z nejvšestrannějších týmů, co budou na startu. Máme lidi úplně na všechno. Víme, že časovka bude moc důležitá, ale klíčové bude i přežít první etapu a přijet v první skupině.

Koho považujete za největšího favorita?

Určitě je to Němec Emil Herzog, který má letos skvělou formu. Ale když to člověku sedne, dá se s ním jet. 

Berete to tak, že i třeba výsledek na Závodu míru vám může otevřít cestu dál?

Je to hodně sledované, třeba i těmi největšími týmy z WorldTour. Rád bych se tam jednou dostal a jezdil ty nejlepší závody, o tom sní asi každý.

Nepřemýšlel jsme nad tím, že byste už nyní odešel do nějaké zahraniční stáje pro mladé závodníky, třeba do Itálie? Někteří vaši kolegové z reprezentace už se tou cestou vydali…

Já volil cestu, že chci zatím zůstat doma. Studuji druhým rokem jazykové gymnázium a škola je pro mě hodně důležitá. Nechci spoléhat jen na to, že třeba jednou budu profík a kolo mě bude živit. Může se stát cokoliv, a proto je už v tomhle věku dobré mít i nějaký plán B. Kdybych odešel závodit ven, bylo by strašně složité k tomu stíhat školu.

Máte nějaké cyklistické vzory?

Líbí se mi Thomas De Gendt a Michal Kwiatkowski. De Gendt je obrovský bojovník, je schopen vyhrávat závody z úniku svým aktivním pojetím. Kwiatkowski dokáže taky sám vyhrát ty největší závody, ale ve spoustě z nich se obětuje a dá všechno pro tým na úkor svého výsledku. Takových lidí si moc vážím.

Autor článku: Jan Krůta