Dráha

Startuje MS dráhařů, Češi chtějí uspět i bez Bábka

Startuje MS dráhařů, Češi chtějí uspět i bez Bábka

Nejlepší domácí sprinter a olympionik Tomáš Bábek ukončil před pár dny po dohodě sezónu a bude chybět na nadcházejícím mistrovství světa v dráhové cyklistice, které ve středu začíná na velodromu ve francouzském Roubaix. Přesto myslí česká reprezentace na co nejlepší výsledky.

„Tomáš nám určitě bude chybět, ale dohodli jsme se, že jeho sezóna byla i kvůli olympiádě už hodně dlouhá a potřebuje si oddychnout. Možná to trošku pozmění naše ambice, ale na druhou stranu je tu možnost vyzkoušet si i nějaké nové varianty,“ uvedl reprezentační trenér sprinterů Petr Klimeš.

„Kvůli pandemii jsme moc nezávodili, navíc nemáme vyjeté místo v keirinu. I kvůli tomu jsme i mohli dovolit nechat Tomáše doma. Ale moc nechybělo, a to místo jsme měli. Jenže Kuba Štastný se zranil a nemohl jet na Světový pohár, kde by mu stačilo vyjet jen pár bodíků,“ přiznal trenér.

Jednou z nových variant je složení tria pro týmový sprint. „Dva noví kluci z bikrosu, Bohuslávek a Topinka, pojedou se zkušeným Wagnerem. Nejsou ještě tak dobře sehraní, na dřevěné dráze jsme měli minimální možnosti tréninku, ale kdyby se prokousali mezi prvních osm, bylo by to skvělé. Jestli máme tuhle disciplínu do budoucna stavět na nové generaci, pak do toho musíme skočit co nejdřív,“ vysvětlil Klimeš.

Ve sprintu se při neúčasti Bábka představí Čechman. „Měl delší volno, ale teď na Evropě ukazoval, že se mu vrací forma. Uvidíme, na co to bude stačit. Bez šancí na dobré umístění určitě nejsou ani kluci na kilometru. Wagner byl osmý na mistrovství Evropy, Topinka pátý na Poháru národů v Kolumbii,“ dodal reprezentační trenér.

Hned ve třech sprinterských disciplínách se představí debutantka na seniorském MS Veronika Jaborníková. „Je to mladičká závodnice, která se potřebuje seznámit se světem velké cyklistiky. Na úplnou špičku zatím asi nemá, ale dokázala si vyjet body do všech disciplín, což samo o sobě něco znamená,“ přiznal Petr Klimeš.

Reprezentační trenér stíhačů Milan Kadlec by za úspěch považoval jakékoliv umístění do 5. místa. „Určitě se o to může poprat Babor ve scratchi. Když bude mít štěstí, může myslet i výš, třeba na medaili. Šance má i Rugovac v omniu a dál uvidíme,“ řekl bývalý reprezentant.

„Dobré je, že jsme se na mistrovství světa kvalifikovali skoro ve všech disciplínách. Udělali jsme pro to docela dost. Bohužel se nám nevyhnuly nějaké zdravotní problémy, hlavně u žen. Kohoutková si zlomila klíční kost a startovat nemůže, Ševčíková zase pažní kost, ale ta se naštěstí dala dohromady rychleji a v Roubaix jede,“ prozradil Kadlec.

Šampionát se měl původně uskutečnit v dalekém Turkmenistánu, kvůli pandemii byl však již dříve přeložen do Francie. „Ale i tady platí přísná opatření, podmínky jsou dost přísné. Zatím to vypadá, že budeme v bublině a z hotelu budeme smět jen na velodrom a zpátky,“ prozradil Kadlec.

Nominace české reprezentace

Muži: Martin Čechman (sprint), Dominik Topinka, Robin Wagner (oba kilometr s pevným startem, týmový sprint), Matěj Bohuslávek (týmový sprint), Denis Rugovac (omnium, madison), Daniel Babor (scratch, madison), Jan Voneš (vylučovací závod), Nicolas Pietrula (bodovací závod).

Ženy: Veronika Jaborníková (sprint, keirin, 500 m s pevným startem), Petra Ševčíková (madison, scratch, vylučovací závod), Jarmila Machačová (bodovací závod, madison).

Foto: ČSC

Autor článku: Jan Krůta