Silnice

Skvělý Král ovládl etapu ZMJ ve Štětí

Skvělý Král ovládl etapu ZMJ ve Štětí

Český reprezentant Kryštof Král vyhrál po skvělém výkonu páteční odpolední etapu 51. ročníku Závodu míru juniorů. V hromadném spurtu ve Štětí za sebou nechal dánskou dvojici Philipsen, Storm.

„První etapa se mi moc nevydařila, i když jsem si na ní věřil. Tak jsem rád, že jsem si to vynahradil,“ uvedl český cyklista.

V dopoledních hodinách si cyklisté museli nejprve poradit s časovkou jednotlivců v Třebívlicích. Odpoledne na ně čekala právě již tradiční rovinatá prověrka na Roudnicku. Šedesátikilometrová etapa odstartovala v Roudnici nad Labem a skončila hromadným dojezdem ve Štětí. Právě v závěrečném spurtu došlo k hromadnému pádu.

„Dnes to bylo hodně o poziční jízdě. Věřil jsem, že by to mohlo klapnout už nějakých čtyři sta metrů před cílem na posledním kruhovém objezdu. Na sto padesáti už jsem věděl, že na vítězství dosáhnu,“ přiznal Král.

Cílem projel s předem promyšleným gestem. „Vždycky jsem ho chtěl udělat, ale nakonec jsem jenom řval jak šílenej. Dneska jsem ale měl tolik času, že jsem to dokázal,“ pronesl Král s tím, že vztyčeným ukazováčkem přes pusu a nos se inspiroval u loňského vítěze španělské Vuelty a někdejšího vítěze Závodu míru juniorů Remca Evenepoela.

Časovka pro Nordhagena

Dopolední časovku vyhrál norský reprezentant Jorgen Nordhagen a navázal tak na svůj triumf z úvodní etapy. Za sebou nechal, stejně jako ve čtvrtek, Američana Andrewa Augusta. Nejlepší z českých jezdců byl třináctý Pavel Šumpík.

„Vše teprve začíná, ale věřím, že se mi žlutý trikot se mi podaří udržet. Forma je hodně dobrá,“ řekl norský vítěz časovky, který už má na další roky podepsáno do stáje Jumbo-Visma.

Výsledky

2a etapa (časovka na 8,8 km v Třebívlicích): 1. Nordhagen (Nor.) 10:37, 2. August (USA) +11, 3. Vlot (Niz.) +13, … 13. Šumpík +29, 35. Bárta +45, 58. Bittner, 61. Král (vš. ČR) oba +54.

2b etapa (Roudnice – Štětí, 61,4 km): 1. Král (ČR) 1:20:57, 2. Philipsen, 3. Strom (oba Dán.) stejný čas.

Průběžně: 1. Nordhagen 4:00:51, 2. August +0:15, 3. Vlot +0:46, … 11. Šumpík +1:02.

Foto: Patrik Pátek

Autor článku: Jan Krůta