Silnice

Silničáře čekají dva rozdílné závody Škoda Cupu

Silničáře čekají dva rozdílné závody Škoda Cupu

Nejdůležitější domácí silniční seriál Škoda Cup pro kategorie muži Elite a U23 pokračuje 3. října v Rokycanech a o den později v Mladé Boleslavi. A pořadatelé připravili dva zcela odlišné závody. V Rokycanech se pojede po trase Tour de Brdy, tedy kromě silnice i na zpevněných cestách, V Mladé Boleslavi čeká jezdce klasické kritérium.

Na startu obou závodů uvidíme kompletní českou špičku v čele s kontinentální týmy Elkov Kasper, Topforex Lappiere, Tufo Pardus Prostějov, Duklu Praha a pořádající AC Sparta Praha. Ze zahraničí je přihlášen Continentální tým Voster ATS, jeden z nejlepších týmů z Polska a závodníci z Německa.

V Rokycanech je cíl elitního závodu je očekáván v 15:30 ve Strašicích. Závod v délce 140 km se pojede po silnicích a zpevněných cestách v CHKO Brdy s celkovým převýšením 2245 m. Trať závodu je na třech okruzích. Závodníci na prvním velkém okruhu vyjedou ze Strašic do Zaječova, kde začne první větší stoupání ze na Vrch Hejlák s odbočkou vlevo U Bílého křížku, směrem na hrad Valdek. Před  silnicí k Valdeku je odbočka vpravo, kde začíná stoupání na nejvyšší vrch Tok po částečně kostkované silnici Aliance. Za vrcholem je krátký kostkový sjezd, kde trasa U Bártova Dubu odbočuje vlevo po silnici přes Borskou hájovnu směrem na Nepomuk. Před Nepomukem je ostrá odbočka vpravo do kopce směrem na vrch Praha. Zde je tři km dlouhý hřebenový úsek po šotolinové cestě k vysílači Praha. Následuje dlouhý sjezd na rozcestí k Třem Trubkám, kde se odbočí vlevo směrem na Padrťské rybníky přes vrch Kočka a sjezd alejí k hrázi Dolejšího padrťského rybníka. Za hrází odbočka vlevo na hráz Hořejšího padrťského rybníka, kde se odbočí vpravo  na druhý gravel (500 m úsek), přes bývalou střelnici směrem na Palcíř vlevo nad obec Kolvín. Nad Kolvínem je prudká odbočka vpravo na cestu Vlásenka, kde bude možnost ve stoupání zajistit celkem třikrát pevný bufet. Dále se pokračuje cestou Josefkou k loveckému zámečku. Od zámečku se podél Padřťského potoka sjede k mostu nad Strašice, kde  trasa 140 km odbočuje vpravo a najíždí na druhý zkrácený okruh.

Trasa druhého okruhu vede částečně po trase prvního okruhu, pouze odbočuje po pěti km na Pramenskou cestu přes vrch Hlava a pod vrcholem Tok se setká s trasou prvního okruhu směrem na Borskou hájovnu a dále po trase prvního okruhu. Třetí okruh začíná po sjezdu cestou Josefka nad zámečkem vpravo a přes Tři Trubky a Kočku se naváže na trasu prvního a druhého okruhu. Po dojetí třetího okruhu u zámečku se pokračuje do cíle podél potoka do Strašic. Na okraji Strašic se odbočí vpravo a po kostkách je závěrečné stoupání směrem k cíli přes průmyslovou zónu.

Ihned po startu Škoda Cupu je na programu veřejný závod Roadcup – Velká cena Strašic, který je vypsán pro pět kategorií od kadetů, juniorů, příchozí muže, masters a ženy.

Přihlášky jsou on-line na https://www.sportsoft.cz/cs/zavod/overview/5431

Hned následující den pokračuje seriál druhým ročníkem Škodováckých okruhů v Mladé Boleslavi, které se jedou pod záštitou starosty města Mladá Boleslav a senátora Raduana Nwelatiho. Start závodu je ve 14:00 u Škoda Auto Muzea v Mladé Boleslavi, tř. Václava Klementa.

Na jezdce česká 35 okruhů z nichž každý měří tři kilometry, závodníci tedy absolvují celkem 105 kilometrů. Po startu vede okruh na Třídu Ludvíka Kalmy a Volkharda Köhlera u Škoda Auto Muzea a po otočce u obchodního centra Albert zpět.

Autor článku: Jaroslav Cícha