Seriál virtuálních cyklistických závodů ŠKODA eCup 2021

Všichni si uvědomujeme, že to, co ještě před rokem bylo bráno jako okrajová záležitost případně hudba budoucnosti, doba „covidová“ v řadě oblastí, a sport nevyjímaje, posunula během krátké doby do reality a každodenní činnosti.

Jednou z rychle se rozvíjejících forem sportovních aktivit jsou i virtuální cyklistické závody na on-line platformách, které jsou otevřené pro cyklisty všech věkových i výkonnostních kategorií. Tento druh e-sportu, do nedávna považovaný za zcela okrajovou a neatraktivní formu cyklistiky, se v dnešní době, poznamenané koronavirem, dostává do popředí jednak jako forma tréninkové přípravy ale také jako forma soutěže, s mnohdy velmi prestižním startovním polem závodníků.

Český svaz cyklistiky na tento trend reagoval již v loňském roce, když během jarního lockdownu zařadil do svého kalendáře dva virtuální závody, kterých se zúčastnilo vedle zvučných jmen českých reprezentantů i široké pole startujících z řad výkonnostních jezdců i veřejnosti. 

Pro letošní rok připravil Český svaz cyklistiky ucelený seriál virtuálních cyklistických závodů ŠKODA eCUP 2021, který je v historii svazu prvním českým  pohárem v e-sportu a proběhne v únoru a březnu 2021 na platformě ROUVY. Seriál bude zakončen oficiálním Mistrovstvím České republiky v e-cyklistice.

Není to však seriál pouze silničáře, naopak je to akce Českého cyklistického svazu napříč všemi disciplínami. „Myslím, že to sice není budoucnost cyklistického sportu, ale jeden z možných směrů v dnešní digitální době. Je to další způsob sportování s možností zapojení aktivní sportovní veřejnosti. Proto jsme tento seriál virtuálních cyklistických závodů ve spolupráci s partnery Škoda Auto a Strabag připravili,“ řekl prezident ČSC Petr Marek.

Kalendář a jednotlivé tratě jsou již stanovené, komentování závodů obstará redaktor ČT Tomáš Jílek. Tratě čtyřdílného seriálu jsou vybrané s ohledem na jejich profil a atraktivnost. Na organizaci a na výběru tratí se podílel především reprezentační kouč Tomáš Konečný. „Z pohledu závodníků to hodnotím jako přínos. Virtuální závody jsme měli již loni a není to špatné, dokonce se uskutečnilo i první mistrovství světa pod hlavičkou UCI. Další nespornou výhodou je, že se jich může zúčastnit prakticky kdokoliv. Jezdí se to na reálných tratích a mě přijde zábavné, moci si zajet na Tournmalet, Stelvio, jet etapy Vuelty a Tour,“ řekl Tomáš Konečný.

První závod seriálu ŠKODA eCUP 2021 se jede v Toskánsku a trať je na rozjetí, více méně po rovině s celkovým převýšením 200 metrů a délkou 27 kilometrů. 

Druhý závod se pojede na Šumavě a trať je náročnější než v úvodním podniku. Je na ní šest kilometrů dlouhé stoupání s celkovou délkou 35 kilometrů.

Třetí závod se pojede ve Francii s výšlapem na slavný Tourmalet a bude to tedy závod zejména pro vrchaře (dojezdy etap Tour a Vuelty). 

Finálový závod bude na trase Velké Bíteše a ten se uskuteční za přítomnosti těch nejlepších z úvodních závodů. Bude to zároveň první e-mistrovství ČR a budou se udělovat mistrovské dresy pro ženy, muže a juniory. Tento závod se pojede na stanoveném místě a na stejném typu trenažéru a startovat na něm bude moci 15-20  závodníků z předních míst seriálu. Účastnit se jej samozřejmě budou moci i další závodníci online doma. Postupový a nominační klíč na ŠKODA eCUP – mistrovství ČR se teprve dolaďuje a včas bude oznámen.

Program a trasy ŠKODA eCUP 2021

11. února: ŠKODA eCUP 2021 Toskánsko – https://my.rouvy.com/virtualni-trasy/detail/37001

18. února: ŠKODA eCUP 2021 Šumava – https://my.rouvy.com/virtualni-trasy/detail/32452

4. března: ŠKODAa eCUP 2021 Tourmalet – https://my.rouvy.com/virtualni-trasy/detail/56020

25. března: ŠKODA e-MČR 2021 Brno – Velká Bíteš – Brno – tato trať se ještě připravuje, ale bude část závodu na trase Říčany – Brno – Říčany a bude dlouhá 30 kilometrů.

Start všech závodů bude vždy v 18:00h.

Přihlásit na jednotlivé závody se můžete zde:

ŠKODA eCUP 2021 | Toskánsko https://my.rouvy.com/onlinerace/live/42823 https://registrace.sportsoft.cz/registration.aspx?e=1804

ŠKODA eCUP 2021 | Šumava https://my.rouvy.com/onlinerace/live/42824 https://registrace.sportsoft.cz/registration.aspx?e=1805

ŠKODA eCUP 2021 | Tourmalet https://my.rouvy.com/onlinerace/live/42825 https://registrace.sportsoft.cz/registration.aspx?e=1806

ŠKODA eMČR 2021 | Brno https://my.rouvy.com/onlinerace/live/42826 https://registrace.sportsoft.cz/registration.aspx?e=1807

Autor článku: Jaroslav Cícha