Dráha

Šéftrenér Favoritu Brno František Trkal: Naše mládež má za sebou skvělou sezónu

Šéftrenér Favoritu Brno František Trkal: Naše mládež má za sebou skvělou sezónu

Jen v superlativech hovoří o sezóně 2020 z pohledu mládeže Favoritu Brno šéftrenér oddílu František Trkal. Mladí závodníci brněnského týmu získali řadu medailí na všech frontách a prosazovali se na silnici i na dráze. Včetně mezinárodních startů.

„Mládež už měla předchozí dvě sezóny fantastické a ta letošní za nimi nijak nezaostala. Spíš naopak. Favorit byl úspěšný napříč všemi kategoriemi. Je to skvělá vizitka nejen závodníků, ale i všech trenérů mládeže“ řekl František Trkal.

„Křivka výkonnosti jde pořád nahoru. Když vidím, kolik máme žáků, kadetů a juniorů, je to skvělé zjištění. Byly roky, kdy tu byl jeden junior a pár kadetů, teď máme z čeho vybírat. Razíme zásadu, že je prvořadé mít dobrou základnu a pak z toho mohou vyrůst velcí závodníci. Je tu řada velkých talentů a je vidět, jak moc je cyklistika baví,“ je potěšen šéftrenér Favoritu.

Z týmu kadetů vyzdvihuje zejména Štěpána Teleckého. „Byl to motor týmu. Skončil celkově druhý v Techniserv Cupu, ale nejvíc si cením druhého místa v Závodě míru nejmladších v Jevíčku, kde se sešla absolutní evropská špička této kategorie. Skončit druhý mezi 165 startujícími, to je skvělý výsledek,“ přiznal František Trkal. „Mám ale velkou radost, že kolem Štěpána vykrystalizovalo několik dalších dobrých závodníků a potvrdili to ziskem titulu mistrů republiky v časovce družstev. V týmech kluci vyhráli i Český pohár, získali řadu mistrovských medailí na dráze i na silnici. Zaslouží velkou pochvalu.“

Mezi juniory sázel Favorit na čtveřici závodníků. „Všichni měli skvělé výsledky na dráze, kde získali titul a k němu řadu dalších medailí. Na silnici skončil David Kopelent čtvrtý v Techniserv Cupu a Josef Čekal sedmý. Mít tři lidi v top 10, to jasně vypovídá o velké vyrovnanosti. Navíc skončili druzí v týmech,“ uvedl šéftrenér Favoritu. „Na závěr sezóny zazářil Štěpán Široký na dráze, když na mistrovství Evropy vybojoval dvě čtvrtá místa ve scratchi a vylučovacím závodě,“ dodal Trkal.

V kategorii žákyň zářilo duo Alice Mikulášková, Elen Lazarová. „Elen je trojnásobnou mistryní republiky na dráze, Alice skončila druhá v silničním poháru. Mezi žáky v dresu Favoritu vyčnívala slovenská dvojice Kristián Vavro, Michael Smith. Oba měli výbornou sezónu a získali medaile ne mistrovství Slovenska,“ uzavřel hodnocení šéftrenér.

Velkou radost mu ještě udělalo vystoupení na mezinárodním etapovém závodě na dráze dráhovém 500+1 kolo, který Favorit pořádá. Díky Širokému ovládli kategorii juniorů, Telecký byl druhý mezi kadety a Vavro v žácích. „Za celým úspěchem vydařené sezóny také stojí práce trenérů, masérů, mechaniků, rodičů a musím poděkovat i vedení Favoritu za podmínky, které nám poskytují a v neposlední řadě všem partnerům,“ dodal Trkal.

FOTO Favorit Brno

Autor článku: Jaroslav Cícha