Sálovka

Šampiony v kolové Písek s Gottfriedem

Šampiony v kolové Písek s Gottfriedem

Historicky první mistrovský titul v kolové pro Sokol Zlín-Prštné vybojovala v Praze na Pankráci dvojice Ludvík Písek s Miroslavem Gottfriedem. Dvojice Favoritu Brno ve složení Jan Havlíček a Robert Zvolánek si zase zajistila nominaci na mistrovství světa. Čtyři nejlepší týmy sezony se utkaly nejprve každý s každým. Dva nejlepší týmy pak hrály finále a zbylá dvojice o třetí místo.

Velké štěstí a skvělý obrat celé sezony zažil tým Sokola Zlín – Prštné 2. V prvních dvou soutěžních kolech obsadil páté a šesté místo a byl bodově na hodnotách znamenajících sestup. Načasování formy a také trochu štěstí přišlo v nejlepší možnou dobu, když zlínští zvítězili v posledním soutěžním kole Extraligy bez ztráty bodu a vyhoupli se tak v celkovém pořadí na třetí místo. V Praze si v základní části zajistil účast ve finálovém utkání ziskem pěti bodů za výhru proti bratrům Hrdličkovým hrajícím (MO Svitávka) 4:3 a dvěma remízám proti Favoritu Brno a SC Svitávky. Již před tímto finálovým zápasem bylo jisté, že Zlín nevyhraje celkovou kvalifikaci a nebude startovat na letošním mistrovství světa, naopak účast na Světovém poháru 2022 již byla postupem do finálového utkání potvrzena.

Finálové utkání porti Favoritu Brno nabídlo napínavý a vyrovnaný boj. Remíza v základní části byla jasným signálem, že ani další zápas těchto dvou týmů nebude jasnou záležitostí. Favorit Brno měl v první polovině převahu a získal také gólový náskok. Zlín ale dokázal ve druhé polovině svojí trpělivostí zvrátit vývoj souboje. Při závěrečném hvizdu byl stav 5:4 pro Brno, ale také byl nařízen poslední úder z dobré vzdálenosti a Miroslav Gottfried tuto šanci využil a vyrovnal. Na řadu tak přišlo prodloužení. Přidaných sedm minut ale vítěze turnaje neurčilo, když skončilo 2:2. Rozhodl až penaltový rozstřel. Ten již zvládli lépe hráči Zlína a byli tak těmi šťastnějšími.

V zápase o bronzové medaile proti sobě nastoupily oba týmy Svitávky. Vůbec poprvé se na tomto finálovém turnaji mistrovství republiky proti sobě postavili synové Hrdličkovi, kteří se chtěli pokusit sebrat medaili svému otci. Dle očekávání mělo jít ale opět o jasnou záležitost jelikož v kolové ve většině případů rozhodují zkušenosti. Po vyrovnaném prvním poločase pak mladší z týmů udělal ve hře chyby, které dvojice Jiří Hrdlička st., Richter ihned potrestala a vyhrála 8:5

Favorit Brno jistě prohra ve finále mrzela, zklamání nemusí být ale příliš velké, jelikož si celek udržel vedení v celkové kvalifikaci a bude reprezentovat ČR na letošním MS, které se bude konat poslední říjnový víkend v německém Stuttgartu.

Na šampionátu bojovali o medaile krasojezdci. V dvojicích žen vyhrály Alena Florová a Michaela Vosičková z Němčic nad Hanou. V kategorii dvojic open zvítězil Jakub Mašek s Tomášem Grunou z Řečkovic před domácí dvojicí sourozenců Kripnerových. V mužích vyhrál zkušený Jakub Mašek se 147,84 body před Radkem Jančíkem z Heršpic.

Nejdramatičtější závod byl v kategorii žen, kdy se tři juniorky podělily o medailové pozice minimálním rozdílem. Štěpánka Řasová se nevyvarovala několika chyb a zajela 88,96 bodu, Michaela Vosičková rovněž udělala několik chyb a zajela o 0,2 bodu méně. Poslední startovala Alena Florová, která v jízdě udělala podobné chyby jako její oddílová kolegyně. Nakonec byl výsledek o 0,02 bodu nižší než u Štěpánky, a tak se vklínila na druhé místo.

FOTO Marek Topolář

Autor článku: Jaroslav Cícha