Řeha králem klasiky Velká Bíteš-Brno-Velká Bíteš

Filip Řeha z týmu ATT Investments vyhrál úvodní závod Škoda Cupu v silniční cyklistice, kterým byl 48. ročník klasiky Velká Bíteš-Brno-Velká Bíteš. Druhé místo obsadil po skvělém výkonu teprve sedmnáctiletý Pavel Šumpík jedoucí v dresu juniorské reprezentace ČR, třetí skončil Martin Voltr (Pierre Baguette).

„Původně jsme měli trošku jinou taktiku, a sice jet na naše rychlé kluky do spurtu, ale nakonec se závod vyvinul jinak, tak jsme to museli přehodnotit. Byl jsem v úniku, dobře jsme spolupracovali a v závěru už to bylo trochu vabank. Pořádně jsem nevěděl, jestli to mám zkusit dřív nebo vsadit až na spurt. Nakonec to byla ta druhá varianta a jsem moc rád, že to vyšlo,“ uvedl Řeha.

Trojice, která se seřadila na pódiu, jela v úniku zhruba 135 kilometrů. Ve stoupání do Kohoutovic po 30 kilometrech závodu zaútočil jako první Šumpík, vyhrál vrchařskou prémii a za vrcholem se na něj dotáhli Řeha a Voltr.

Vedoucí trojice vzorně spolupracovala, a protože v pelotonu příliš aktivity k vidění nebylo, náskok narůstal. V jednu chvíli měli uprchlíci k dobru přes 5 minut, a ještě v nájezdu do posledního kola to bylo luxusních tři a půl minuty.

Bylo jasné, že peloton, kde tempo kontroloval tým ATT Investments, už vedoucí trojici nedostihne. Jako první zkusil nastoupit 3 kilometry před cílem Šumpík. Řeha ho s vypětím všech sil dojel, ale Voltra začaly chytat křeče a už nestačil. Z vedoucího dua atakoval 300 m před cílem Řeha a byl to nástup vítězný, Šumpík už nebyl schopen do spurtu zasáhnout.

Přesto zaslouží mladý závodník, který je jinak členem týmu Roman Kreuziger Cycling Academy, obrovskou pochvalu. Kromě druhého místa v absolutním pořadí vyhrál i vrchařskou soutěž a samozřejmě kategorii U23.

„Vůbec jsem nečekal, že by ten můj nástup na vrchařskou prémii mohl být rozhodující. Jel jsem si pro body do vrchařské soutěže a myslel jsem, že mě balík za chvíli dojede. Nakonec jsme tam zůstali tři a nějakých 60 kilometrů před cílem už jsem si říkal, že by nám to mělo vyjít. V úplném závěru jsem ještě zkusil něco vymyslet, ale už jsem toho měl fakt plné zuby a na Filipa jsem ve spurtu neměl. I tak jsem s druhým místem moc spokojený, vůbec jsem ho nečekal,“ prohlásil jeden z hrdinů závodu Šumpík.

Výsledky (165 km): 1. Řeha (ATT Investments) 4:00:52, 2. Šumpík (junior. reprezentace ČR) +2 s, 3. Voltr (Pierre Baguette) +43, 4. Rudyk (Pol./ ATT Investments), 5. Široký (Favorit Brno), 6. Neuman (ATT Investments) vš. +1:28.

Autor článku: Jan Krůta