První souboj hvězdného dua pro van Aerta

Poprvé v současné cyklokrosové sezoně se na start postavilo vedle sebe hvězdné duo Mathieu van der Poel z Nizozemí a Belgičan Wout van Aert. Ve dvanáctém dílu seriálu Světového poháru v belgickém Dendermonde vyzněl souboj pro van Aerta, úřadující mistr světa ztratil ve svém prvním závodu sezony na svého soka 49 vteřin. Dařilo se našim juniorkám, nejlepší z nich Eliška Hanáková obsadila čtvrté místo a zopakovala tak nejlepší český výkon v sezoně Kateřiny Hladíkové, jež byla čtvrtá v listopadu v Táboře.

Van der Poel absolvoval první cyklokros od lednového mistrovství světa v Ostende, kde získal čtvrtý titul. Na bahnité a technicky náročné trati se držel v první polovině závodu svého rivala, ale Nizozemec od pátého z osmi kol nestačil a hlídal si druhé místo. Trojnásobný mistr světa van Aert si tak dojel pro vítězství i při čtvrtém startu v cyklokrosové sezoně.

Třetí místo obsadil s půlminutovým odstupem za van der Poelem domácí Toon Aerts. Devátým místem zaznamenal nejhorší výsledek v sezoně lídr SP Eli Iserbyt z Belgie, ale na čele průběžného hodnocení má stále obrovský náskok. Česká jednička Michael Boroš obsadil 23. místo.

Závod žen vyhrála mistryně světa Lucinda Brandová z Nizozemska, která si pátým vítězstvím ve 12. závodu sezony pojistila průběžné vedení v seriálu. Vítězka Českého poháru Kristýna Zemanová dojela s pětiminutovým odstupem na 26. pozici.

Ve skvělém světle se představily naše juniorky. Elišce Hanákové jen těsně unikly stupně vítězek, cílem projela na čtvrtém místě. „Na naše poměry to byl hodně těžký závod, mnohé z holek něco takového absolvovaly poprvé. Ale porvaly se s tím skvěle a odměnou jim bylo vynikající umístění,“ řekl reprezentační kouč Petr Klouček.

Nejlépe z české šestice odstartovala Julia Kopecky, ale v prvním kole měla pád a klesla pořadím. Po startu se stabilní jízdou neustále posouvala dopředu Hanáková, velmi dobře zajela i Vanda Dlasková. Na trati, která ji neseděla zajela výborný závod a skončila na skvělém sedmém místě, do elitní desítky se prokousala i Kopecky. O tom, že naše závodnice se mohou měřit s nejlepšími nejlépe svědčí to, že hned kvarteto našich reprezentantek je v průběžném pořadí seriálu v první desítce – šestá je Hladíková, sedmá Hanáková, devátá Kopecky a desítku uzavírá Dlasková.

To junioři již tak úspěšní nebyli. Příliš jim nevyšel start a pak bylo složité se posouvat dopředu. Slušně zajel Václav Ježek, který skončil patnáctý a z poslední řady šel dopředu mistr republiky František Hojka. V průběžném pořadí SP patří Ježkovi desáté místo.

Oběma závodům vládli favorité. Jak Britka Zoe Backstedová, tak Nizozemec David Haverdings proměnili třetí pohárové start ve třetí vítězství, navíc oba i tentokrát zcela přesvědčivé.

V kategorii mužů do 23 let dojel Matěj Stránský sedmnáctý.

Muži U23:

1. Cameron (Brit.) 48:16, 2. Ronhaar +37, 3. Hendrikx (oba Niz.) +47, …17. Stránský +3:49, 29. Říman +5:41, 34. Jindřich +6:49, 38. Fiala +7:24, 40. Hula (všichni ČR) +7:36.

1. Brandová (Niz.) 47:38, 2. Honsingerová (USA) +4, 3. Betsemaová +36, 4. Vosová +41, 5. van Anroooivá +41, 6. Pietersová (všechny Niz.) +46, …26. Zemanová +5:11. 51. Vaníčková (obě ČR) +9:16.

Průběžné pořadí SP (po 12 z 15 závodů):

1. Brandová 362, 2. Betsemaová 324, 3. Pieterseová 265, 4. van Empelová (Niz.) 232, 5. van Anrooijová 198, 6. Vosová 194, …30. Nash (ČR) 24, 49. Zemanová 6.

1. van Aert (Belg.) 1:03:48, 2. M. van der Poel (Niz.) +49, 3. Toon Aerts +1:18, 4. M. Vanthourenhout +1:52, 5. Hermans (všichni Belg.) +2:09, 6. van Kessel (Niz.) +2:41, …23. Boroš +7:28, 35. Petruš +6:40, Vaníček (všichni ČR) nedokončil.

1. Iserbyt (Belg.) 375, 2. Vanthourenhout 290, 3. Toon Aerts 276, 4. Hermans 261, 5. van der Haar (Niz.) 226, 6. van Kessel 201, …24. Boroš 46, 59. Paprstka (ČR) 5, 61. Vaníček 4, 64. Petruš 3.

1. Haverdings (Niz.) 41:03, 2. Smith (Brit.) +45, 3. Vandenberghe (Belg.) +1:09, …15. Ježek +3:06, 28. Hojka +4:33, 42. Samec +6:55, 44. Kuba +7:08, 46. Novotný +7:23, 48. Kerl (všichni ČR) +8:00.

Juniorky:

1. Backstedová (Brit.) 39:40, 2. Bentveldová (Niz.) +1:48, 3. van Sinaeyová (Belg.) +2:07, 4. Hanáková (ČR) +3:09, …7. Dlasková +3:40, 10. Kopecky +4:07, 14. Jeřábková +5:14, 15. Hladíková +5:18, 25. Nováková (všechny ČR) +7:01.