Silnice

Překvapivě zlatá Kiesenhoferová, Neumannová třiatřicátá

Překvapivě zlatá Kiesenhoferová, Neumannová třiatřicátá

Žádná z hvězd světového pelotonu, žádná z favoritek, ale senzačně Rakušanka Anna Kiesenhoferová vybojovala zlato v silničním závodu s hromadným startem na olympijských hrách v Tokiu. Jediná Češka na startu Tereza Neumannová skončila třiatřicátá, na vítězku ztratila přes sedm minut.

Třicetiletá Kiesenhoferová strávila celý závod o délce 137 kilometrů v úniku a pro zlato si dojela s náskokem minuty a čtvrt. V závěru závodu se ji pokoušela stíhat i Annemiek van Vleutenová z Nizozemí, ale marně. Rakušanka si udržela náskok a cíl klání proťala překvapivě na prvním místě. Druhá skončila van Vleutenová, bronz si zajistila Italka Elisa Longová Borghiniová.

Obhájkyně zlata z Ria de Janeiro Nizozemka Anna van der Breggenová, která patřila k hlavním favoritkám i tentokrát, skončila až patnáctá.

Únik těsně po startu se tentokrát ukázal jako rozhodující moment závodu. Skupina byla zpočátku pětičlenná a její náskok před pelotonem narostl až na deset minut. Až do posledních kilometrů v něm spolu s Kiesenhoferovou udržely před hlavním polem Izraelka Omer Šapiraová s polská cyklistka Anna Plichtová, ale i těm v závěru došly síly.

Výsledky:

1.Kiesenhoferová (Rak.) 3:52:45, 2. van Vleutenová (Niz.) +1:15, 3. Longová Borghiniová (It.) +1:29, 4. Kopecká (Belg.) +1:39, 5. Vosová (Niz.), 6. Brennauerová (Něm.) obě +1:46, …33. Neumanová (ČR) +7:02.

FOTO Michal Frantík

Autor článku: Jaroslav Cícha