MTB

Po roce hostí šumavský Špičák iXS European Downhill Cup

Po roce hostí šumavský Špičák iXS European Downhill Cup

Poslední čtvrtý závod letošní evropské série sjezdu horských kol – iXS European Downhill Cup, přivítá o nastávajícím víkendu (21. – 22. srpna) šumavský Ski& Bike Špičák. Největší sportovní areál západočeské Šumavy přivítá jediné mezinárodní závody ve sjezdu horských kol, které se v posledních letech v nejvyšší kategorii UCI jezdí v ČR po roční odmlce způsobené pandemií koronaviru a celkově pojedenácté.

Předchozích deset ročníků měli a taky tento rok mají účastníci jednu jistotu. Jak sobotní kvalifikace, tak nedělní finálové jízdy od 12:30 se jedou na zdejší nejtěžší 1750 metrů dlouhé trati Struggle s 320metrovým převýšením. Nejnáročnější trať ve Ski&Bike Špičák nabízí divákům atraktivní podívanou v nejtěžším možném terénu se spoustou skoků (celkem 11) i technických pasáží s kameny nebo průjezdů mezi stromy šumavského lesa. Povrch trati je ze sta procent přírodní a střídá se na něm hlína, kamení a kořeny, překážky/skoky jsou dřevěné.

Na startu bude o víkendu přibližně 165 bikerů a bikerek, kteří budou bojovat o body v celkem v šesti kategoriích – U17 dívky a chlapci, U19 chlapci, elite mužů a žen a masters (muži ročník 1991 a starší). Ve startovní listině jsou jména z 23 zemí světa. Mimo Evropu např. z Nového Zélandu, JAR, Kanady nebo USA. Nejvíce startujících bude v kategorii elite mužů – celkem 78. Nejvíce bikerů a bikerek závodí v barvách Německa (57), Rakouska a Švýcarska (shodně po 25), z pořádajícího Česka pak pouze sedm.

„Závod u nás se jede v časové pasáži po mistrovství Evropy (Maribor) a před mistrovstvím světa (Val di Sole) a každý z bikerů ladí mezi dvěma vrcholnými akcemi sezony formu jinak, takže i tomu přičítám letošní nižší českou účast. Přesto se mají diváci na co těšit. V rámci finále iXS se na Špičáku představí vedoucí muž kategorie elite – Noel Niederberger ze Švýcarska či řada předchozích špičáckých vítězů jako např. Johannes Fischbach z Německa, Johann Potgieter z JAR nebo Stanislav Baranek ze Slovenska,“ říká ředitel podniku Jan Kasík. V ženské kategorii elite na Špičáku uvidíme vedoucí jezdkyni série EDC Isabelu Jankovou z Bulharska nebo jednu z předchozích vítězek Harriet Rücknagelovou z Německa.

Mezi sedmičkou Čechů ve startovním poli jsou pouze dva zástupce v elitní kategorii mužů – Antonín Král (KELLYS FACTORY TEAM) a Jan Čepelák (CTM Racing Team). Dále junuioři David Cvinger (ORE MTB RACING TEAM) a Robin Novotný (Banshee Racing Brigade), dvojice Petr Novotný (Phkovo.cz), s Vladimírem Pickem (SCOTT OFBIKE TEAM) v Pro Masters a Sabina Košárková (KELLYS FACTORY TEAM) v U17 dívek.

Autor článku: Jaroslav Cícha