MTB

Jana Czeczinkarová: V cross country i na e-biku chci bojovat o nejvyšší příčky

Jana Czeczinkarová: V cross country i na e-biku chci bojovat o nejvyšší příčky

Bikerka Jana Czeczinkarová (LIV Mistral Cycling) bude na mistrovství republiky horských kol jednou z hlavních favoritek ženské elitní kategorie. Dnes pojede na rozjetí short track, ale v sobotu i v neděli už bude mít ty nejvyšší ambice. Jak v klasickém cross country, tak v nedělním mistrovském závodě e-biků.

Jano, jak se před šampionátem cítíte? Povzbudilo vás 11. místo z mistrovství Evropy?

Forma je dobrá, ale právě po té Evropě je tam ještě trochu únava. Proti si dám na rozjetí short track a o víkendu už do toho půjdu naplno. Trať se mi líbí, nechám tam všechno a chci se v obou disciplínách porvat o co nejlepší výsledek. Samozřejmě, že nejlepší by byl titul.

Proč vlastně jedete i závod elektrokol?

Líbí se mi to. Jsou to i nějaké sponzorské zájmy, ale pořád je to závod o titul. Výrobci chtějí ukázat, že elektrokola nejsou jen na výlety, ale dá se s nimi i pěkně závodit. A já si to chci užít a věřím, že dorazí i diváci. Bude to taková třešnička na dortu.

Jak vzpomínáte na loňskou premiéru na e-biku?

Nikdy jsem na něm nejezdila, jen mi řekli, jak to mám nastavit. Do sjezdovky jsem najednou skoro letěla, ale musela jsem si dávat pozor na ovládání, protože se elektrokolo v terénu chová jinak a má i delší brzdnou dráhu. Nejtěžší je ho ukočírovat ve sjezdu. Jak jsem elektrokolo pořádně neznala, dojela jsem do cíle úplně hotová. Fakt jsem si dávala. Ale tak to bude vždycky.

Co očekáváte od letošního závodu?

V první řadě jdu na start s cílem, že si to chci užít. A když už pojedu, tak chci ideálně vyhrát.

Jak se díváte na některé hlasy, že jsou elektrokola degradací cyklistiky?

To je hloupost. Já jsem ráda, že jsou. Třeba můj taťka by už fyzicky nestačil, aby se mnou objel trénink, ale na elektrokole to v pohodě zvládne. To je fajn. Když má někdo vyšší věk nebo zdravotní problémy, na elektrokole ty rozdíly smaže.

Vloni se v elektrokolech jelo mistrovství světa, mezi muži ho vyhrál Tom Pidcock, který teď ovládl i olympijské cross country… Takže se do e-biků pouští í řada hvězd.

Je to hlavně kvůli tlaku od výrobců, ale každý titul z e-biků, až už světový nebo domácí, má svou váhu. A žádný není zadarmo, člověk to musí umět zajet. Není to jen o přemýšlení, aby vydržela baterka, ale hlavně o nohách a síle, abych elektrokolo udržela. Pořád je to velký fyzický výkon.

Měla jste možnost se na elektrokole během sezóny svézt?

Nebyl skoro prostor, ale rychle si na to zvyknu. Vím, že některé zahraniční holky z cross country na e-biku třeba trénují sjezdy. Vyjedou si na pohodu kopec a pak jedou dolů. Je to určitě řešení, jak potrénovat techniku.

Foto: Jan Brychta, PRIMA Cup

Autor článku: Jan Krůta