Silnice

Per Strand Hagenes potvrdil formu i během třetí etapy Závodu míru juniorů

Per Strand Hagenes potvrdil formu i během třetí etapy Závodu míru juniorů

Aktuální lídr letošního již 49. ročníku Závodu míru juniorské kategorie nadále potvrzuje svou formu. Norský reprezentant Per Strand Hagenes ovládl sice sobotní etapu, nic lehkého to pro něj však nebylo. Na cílové pásce jej dělily milimetry před druhým Němcem Emilem Herzogem. I díky vyostřenému finiši máme postaráno o pěknou zápletku do závěrečného peletonu.

Dnes to byla opravdu hodně tvrdá etapa, ale my si nařídili, že ji vyhrajeme, takže mám velkou radost, že se nám to povedlo. Bohužel stále si nemyslím, že je rozhodnuto. Zítra se klidně může stát cokoli, ale pro dnešek jsme se rozhodli být nejlepší my,“ zářil spokojeností po sobotní výhře Nor Per Strand Hagenes.

Skoro stokilometrový sobotní závod vedl z Teplic přes náročné kopce, vrchařské úseky až do německého Olbernhau, kde byl letos naplánován cíl. Chladné a deštivé počasí také nebylo pro jezdce příliš ideální, což svými slovy potvrdil samotný vítěz. „Těžkou etapu udělal déšť ještě těžší. Myslím, že jsme si ji všichni protrpěli,“ podotkl Nor Hagenes. Byl to právě on, kdo přivedl celou dvanáctičlennou skupinu favoritů do finiše a následně se radoval z triumfu po dramatickém závěru s Němcem Herzogem. Na pódiu oba závodníky ještě doplnil belgický jezdec Vlad van Mechelen na bronzové příčce.

I české barvy měly v tomto těžkém závodě zastoupení. Matyáš Kopecký si připsal patnáctou příčku, ovšem hned za ním se umístil Daniel Mráz reprezentující barvy stáje Euroregionu. Milan Kadlec protnul pomyslnou cílovou pásku až jako šestadvacátý. Kluci odvedli to, co v nich je. Byla to těžká etapa, byla zima a každému takové počasí nesedí. Já tady mám strašně mladý tým. Většina kluků jsou prvoročáci, takže to příští rok mohou jen vylepšovat. Všechno to jsou pro ně cenné zkušenosti, které tu získávají,“ poznamenal Tomáš Končený, kouč české reprezentace.

Foto: Patrik Pátek/PatRESS

Petr Strand Hagenes sice nedokázal odskočit v celkovém hodnocení před Emilem Herzogem a jeho úzký náskok tak nyní činí devět sekund. Pro diváky je alespoň připravená skvělá bitva v posledním závodě o celkové prvenství. Na dalších příčkách se nachází Belgičan Cian Uijtdebroeks i ambiciózní Francouz Romain Grégorie, oba ztrácí okolo půl minuty a v případě selhání suverénního Nora nebo Němce můžou ještě promluvit do celkového pořadí výrazným způsobem.

Z českých barev při pohledu do tabulek nalezneme jméno Matyáše Kopeckého na čtrnácté pozici se ztrátou dvou a půl minuty jako nejlepšího tuzemského závodníka. Milan Kadlec po návratu ze zlatého mistrovství Evropy sbírá nadále hlavně zkušenosti, jeho jméno figuruje na osmnáctém místě celkového pořadí.

Na programu 49. ročníku Závodu míru juniorů je už jen závěrečná 4. etapa s tradičním startem a cílem v Terezíně. Na téměř stokilometrové trati jsou ale hned čtyři vrchařské prémie v Pohořanech nad Litoměřicemi. „Přál jsem si, abychom vyhráli etapu a byli v top desítce celkového pořadí. Jsme kousek za ní. Před námi je ještě těžká etapa a já se snažím kluky vyburcovat k tomu, aby se nebáli a závodili. Pak už je jedno jestli je někdo patnáctý nebo padne na padesátou příčku, ale pojďme zkusit bojovat a možná, že díky tomu člověk skočí do pětky. Zítra je těžký den a my budeme bojovat,“ dodal odhodlaně Tomáš Konečný.

Foto: Patrik Pátek/PatRESS

Autor článku: csc-admin csc-admin