Silnice

Mistry republiky ještě neznáme, celé startovní pole už ano

Mistry republiky ještě neznáme, celé startovní pole už ano

Škoda Auto mistrovství České a Slovenské republiky v silniční cyklistice 2020 se uskuteční v Mladé Boleslavi. Ve čtvrtek 20. srpna se jedou časovky a v sobotu 22. srpna závody s hromadným startem.

Pořadatelé podle odevzdaných přihlášek již ví, že se na trati objeví opravdu kompletní česká a slovenská elita, včetně jmen nejzvučnějších, a proto také doufají, že se kolem velmi náročné trati sejde co nejvíce diváků.

Tratě jsou opravdu náročné a pokud se bavíme o jménech, tak tady jsou. V ženách jednoznačně Jarmila Machačová, v mužích pak Roman Kreuziger, Zdeněk Štybar, Petr Vakoč, František Sisr, Alois Kaňkovský, Michael Kukrle, Karel Hník, Matěj Zahálka, Josef Černý,  Jan Hirt, Michael Boroš, Adam Ťoupalík a mnoho dalších. A ta slovenská, jednoznačně Peter a Juraj Saganovi.

Celkově je zatím zaregistrováno 343 účastníků (107 ze Slovenska a 236 z Česka). I když se časovka jede téměř na rovině a má na sobě jen pár technických pasáží, hlavně v zatáčkách,  tak je jasné, že největším pomocníkem chronometru a tedy protivníkem jezdců bude velmi pravděpodobně vítr v absolutně otevřené krajině. Ve čtvrtek první juniorka odstartuje ve 14:00, žena v 15:00 a muž v 17:00. Dojezd posledního závodníka bude kolem 19:30.

V sobotu se na start silničního závodu postaví ženy Elite společně s juniorkami v 9:00, hlavní závod bude od 14:00 pro kategorie mužů Elite a kategorie U23. A tady o trati radši ani nemluvě. Tady o vítr určitě až zase tolik nepůjde. Ale málo vyzávodění účastníci budou muset pokořit dva velmi náročné kopce, na jednom z nich se jezdí i mistrovství automobilů do vrchu, a to hned několikrát.

Kromě závodů je součástí šampionátu také ještě plno dalších akcí – třeba vyjížďka veřejnosti, tedy dětí, mládeže a rodičů, vlastně každého, kdo si chce sednout na kolo a projet si, třeba i vícekrát, městský, 3,7 km dlouhý okruh, který začíná a končí na Komenského náměstí. Ta začíná v sobotu v 9:30. Od 15:00 bude na tomtéž městském okruhu k vidění i vyjížďka sportovních legend a osobností, a to nejenom z cyklistiky.

TZ

Autor článku: Jaroslav Cícha