Silnice

Mistrovství republiky v silniční cyklistice s hvězdami na startu

Mistrovství republiky v silniční cyklistice s hvězdami na startu

Už tento týden zažije domácí cyklistika jeden z velkých vrcholů sezony. V Mladé Vožici a Kovářově se koná společné mistrovství republiky České a Slovenské republiky. A k vidění budou skutečné hvězdy světové silniční cyklistiky.

Mezi přihlášenými pro silniční závod jednotlivců jsou mj. Jan Hirt (Intermarché-Wanty Gobert), šestý muž letošního Giro d´Italia a vítěz jedné z etap, nechybí ani Zdeněk Štybar (Quick-Step Alpha Vinyl), Michal Schlegel (Caja Rural) a i další profesionálové působící v zahraničních týmech jako např. bratři Karel a Mathias Vackové, Daniel Turek nebo Vojtěch Řepa. Do Mladá Vožice se chystala obhajovat o titul i slovenská megastar Peter Sagan (TotalEnergies), ale kvůli pozitivnímu testu na Covid během závodu Kolem Švýcarska bude nucen svou účast zrušit.

Chybět však nebudou ani závodníci nejlepších domácích týmů v čele s Elkov Kasper, v jehož dresu se pokusí o obhajobu Michael Kukrle. „Pojede se na těžké trati, za což jsem rád, ale my to budeme mít tím pádem taky těžší na kontrolu. Početní převaha nemusí být až tolik znát. Ale výkonnost máme dobrou a pro tým je jediným cílem titul. I když nás nečeká nic lehkého,“ řekl Kukrle.

„Chtěl bych všechny fanoušky na mistrovství republiky pozvat, určitě to bude stát za to. Věřím, že vytvoří skvělou atmosféru třeba jako na Tour de France, abychom si ten závod užili. A my se naopak budeme snažit udělat pro lidi skvělý a dramatický závod, aby si ho užili i oni z pozice diváka,“ uvedl Zdeněk Štybar.

Už ve čtvrtek se bude v Kovářově na Písecku bojovat o medaile v časovkách. Ve hře jsou české i slovenské tituly v juniorských kategoriích, mužů do 23 let, žen a vrcholem bude bitva mužské elitní kategorie. Mezi muži bude útočit na hattrick v podobě třetího titulu v řadě za sebou Josef Černý (Quick-Step Alpha Vinyl). První závodník mužské elity se vydá na trasu z Kovářova do Milevska a zpět krátce po 15. hodině. 

Silniční závody všech kategorií bude hostit Mladá Vožice. V sobotu se bude bojovat o tituly mezi ženami a také v juniorských kategoriích, neděle bude patřit společnému závodu mužské elity a kategorie U23. Ten odstartuje v 10.30 a měří celkem 197 km. Na cyklisty čeká 10 okruhů se startem i cílem v Mladé Vožici.

Autor článku: Jan Krůta