MTB

Mistrovství Evropy v MTB maratonu 2022 a Malevil Cup se hlásí o slovo

Mistrovství Evropy v MTB maratonu 2022 a Malevil Cup se hlásí o slovo

Necelý měsíc zbývá, kdy budou Česká republika, Lužické hory a Malevil Cup podruhé v historii hostit evropský maratonský šampionát. 

Při jeho premiéře v roce 2012 dopadl šampionát pro české barvy nad očekávání, kdy první dvě místa patřila českým barvám. Mistrem Evropy se na Malevilu po famózním výkonu stal Kristián Hynek před Pavlem Boudným. Na velkého favorita Rakušana Albana Lakatu zbylo pouze třetí místo. V kategorii žen rozhodl až závěrečný spurt. Zlato se tehdy povedlo obhájit Pie Sundstedt z Finska před Britkou Sally Bigham. Brzonzovou medaili získala Silke Schmidt z Německa.

Nabitý program

Závodní víkend odstartuje pátečním podvečerním programem na Dominikánském náměstí v Jablonném v Podještědí, kde bude evropský šampionát zahájen, a budou zde představeni největší favorité na zisk cenných kovů. 

Aby byli spokojeni jak běžní bajkeři, tak mountainbikové elity, Malevil Cup se výjimečně bude konat po dobu celého víkendu. 

V sobotu se tak na trať vydají amatérští cyklisté, jak tomu bylo v předchozích ročnících. V rámci Malevil Cupu se pojedou osvědčené tratě na 100, 70, 50 a 30 kilometrů všech hobby kategorií, včetně populární kategorie dvojic. 

Neděle bude patřit závodům kategorií Elite a Masters mužů i žen, kteří budou bojovat o tituly mistrů Evropy.

23. ročník Malevil Cupu a jubilejní 20. UEC mistrovství Evropy v MTB maratonu se koná 18. – 19. června 2022.

Přihlásit se na ME může každý

Pokud jste se ještě nestihli přihlásit na letošní Malevil, neváhejte, online přihlášky jsou již v plném proudu. Stejné platí i pro Evropský šampionát v MTB maratonu, kterého se může zúčastnit každý. Podmínkou je ale vlastnit platnou licenci pro danou kategorii, vydanou národním svazem cyklistiky.

Trasy evropského šampionátu

Malevilské trasy nabízí to nejlepší z Lužických a Žitavských hor. Obsahují mix polních a lesních cest, strmá stoupání, kamenité a kořenové sjezdy a zábavné přírodní singletraily.

Malevil Cup tradičně startuje na náměstí v Jablonném v Podještědí, stejně tomu bude i pro maratonské mistrovství Evropy. První atraktivní pasáž přichází už v úvodních kilometrech průjezdem Českou bránou a přírodním singletrailem do Hrádku nad Nisou. Skvost trati přijde na řadu po přejezdu státní hranice do německé části. Zde na závodníky čeká tradiční průjezd lázeňským městem Oybin a výzva v podobě zdolání nejtěžšího stoupání na trase na vrchol Hvozd. Právě zde se často závod rozhoduje. Náročná je i pasáž kolem dominantního vrcholu Luž.

Pro kategorie muži elite a masters do 49 let je připravena trasa o délce 100 km a převýšení 2250 m. Trať je náročná, ale i zábavná a ukáže, kdo je ten úplně nejlepší. 

Trať závodu žen elite bude o něco kratší. Měřit bude 90 km, na kterých budou závodnice muset nastoupat více než 1980 výškových metrů.

Na starší jezdce masters a ženy masters, které do evropského šampionátu nastoupí, čeká trasa „pouhých“ 70 km a výškový rozdíl na ní bude činit 1550 výškových metrů.

Startovní listina čítá zvučná jména. Obhajovat svůj titul v elitní kategorii ze švýcarského Evolène plánují oba držitelé, Španělka Natalia Fischer i Němec Andreas Seewald. Bojovat o cenný kov ve své poslední profesionální sezóně bude i olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý. Přihlášena je už i početná skupina českých maratonců v kategorii Masters.

Na své majitele čeká v Lužických horách celkem 17 sad medailí.

Novinky Malevil Cupu 

Největší novinkou pro účastníky Malevil Cupu letos bude změna místa výdeje startovních čísel, které bude ve Společenském centru v Jablonném v Podještědí. Závodníci si tak v pátek mohou vyzvednout startovní číslo a zároveň si užít doprovodný program.

Lužické a Žitavské hory jsou zárukou mnoha zážitků v sedle v různorodém a hravém terénu zdejších stezek a cest. Nenechte si proto ujít třídenní program a zažijte atmosféru Malevil Cupu a UEC Mistrovství Evropy v MTB maratonu. 

www.malevilcup.cz

www.facebook.com/malevilcup
www.instagram.com/malevilcup

Autor článku: Admin