Mathias Vacek skončil šestý na Závod míru U23

Italský reprezentant Filippo Zana se stal vítězem letošního Závodu míru U23 Grand Prix Jeseník. Úspěšně si vedli i čeští jezdci, prvním rokem v této kategorii jezdící Mathias Vacek obsadil v závodu Nations Cup konečné šesté místo.

V dnešní závěrečné třetí etapě, která měla start i cíl v Jeseníku a měřila 163 kilometrů, si bezpečně pohlídal svůj náskok Zana, který skončil devátý, první v cíli byl Francouz Axel Laurence, za ním skočili Wessel Krul z Nizozemí a Slovák Lukáš Kubiš.

V průběhu náročných kilometrů se byli jezdci hodně aktivní, peloton se neustále natahoval, dělil, ale zase i sjížděl. V každém úniku měli nejpočetnější zastoupení a neustále útočili Norové.

Asi třicet kilometrů před cílem se postupně zformovala šestičlenná skupina v níž měli trojnásobné zastoupení Norové, ale při posledním stoupání na Rejvíz je hlavní skupina dostihla a ve sjezdu co cílového města si již nikdo další náskok nevybudoval. Bylo tedy jasné, že rozhodne hromadný spurt a v něm český celek sázel na vítěze první etapy Pavla Bittnera. Ten si vybudoval velice slibnou pozici, ale v poslední zatáčce jej jeden ze soupeřů poslal na ochranný plůtek a bylo po nadějích. „Bylo to dost tvrdé, ale naštěstí jsem neskončil na zemi, jen mám naraženou roku,“ byl rozmrzelý Bittner.

Ve vedoucí skupině přijel i Mathias Vacek a to znamenalo udržené postavení v elitní desítce. „Hlavně první polovina etapy byla hodně nervózní a bylo to dost tvrdé. Stále někdo odjížděl, ale Italové to kontrolovali. Na druhé VP ujela skupina, kde jsme zastoupení neměli a museli jsme si to sjet sami. S tím jak jsem při své premiéře v kategorii U23 dopadl, jsem nadmíru spokojen,“ okomentoval šestou příčku Vacek.

Spokojen byl i reprezentační kouč Tomáš Konečný. „Chtěli jsme vyhrát etapu a někoho mít v desítce. Obojí se podařilo, tak bych to hodnotil velmi pozitivně. Navíc jsme měli velmi mladý tým, všichni kluci mohou jet i příští rok. Je to nesmírně náročný etapák a dokud není závod v cíli, tak není nic rozhodnuto,“ zdůraznil Konečný.

Výsledky:

3. etapa: Jeseník – Jeseník (163 km):

1. Laurence (Fr.) 4:07:40, 2. Krul (Niz.), 3. Kubiš (SR), 4. de Pooter (Belg.), 5. Hansen (Dán.), 6. Hvideberg ((Nor.), …11. M. Vacek, 14. Bouček všichni stejný čas, 34. Bittner +13, 43. Řepa +2:48, 47. Petr Kelemen +3:48, 54. J. Ťoupalík (všichni ČR) +5:15.

Konečné pořadí:

1. Zana (It.) 10:42:20, 2. Hočevar (Slovin.) +1:10  3. Clynhens (Belg.) +1:12, 4. Klückers (Luc.) +1:19, 5. Bögli (Švýc.) 1:46, 6. M. Vacek +1:48, …16. Bouček +4:28, 25. Bittenr +6:28, 34. Petr Kelemen +10:00, 35. J. Ťoupalík +10:38, 40. Řepa +12:09..

FOTO Jan Brychta

Autor článku: Jaroslav Cícha