Silnice

Mathias Vacek sedmý v horské etapě Tour de l´Avenir

Mathias Vacek sedmý v horské etapě Tour de l´Avenir

Český reprezentant Mathias Vacek obsadil velmi dobré sedmé místo v těžké 7. etapě závodu Tour de l´Avenir, během níž závodníci museli zdolat tři náročná stoupání včetně toho cílového kategorie HC do Saint-Francois-Longchamp v nadmořské výšce 1 600 metrů.

V průběžném pořadí se Vacek posunul na sedmou příčku. Na německého lídra závodu Hessmanna ztrácí 2:11 min., na třetí místo přesně minutu. Etapu vyhrál po skvělém výkonu 19letý belgický talent Cian Uijtdebroeks, který už jezdí za stáj Bora-Hansgrohe. Do cíle přijel osamocen s náskokem více než minutu a posunul se na druhé místo průběžného pořadí.

Nejdelší etapu letošního ročníku (175,4 km) poznamenal v úvodu déšť. „Já bohužel udělal chybu na druhé vrchařské prémii, kdy jsem si bral bidon a zůstal jsem hodně vzadu. Nadělilo se to na tři skupiny a nezbývalo mi než jet doraz, abych se dotáhl dopředu. Ztratil jsem dost sil,“ popsal Vacek.

Stíhačka se mu naštěstí podařila, ale věděl, že poslední skoro patnáctikilometrové stoupání do cíle musí jet hlavou. „Říkal jsem si, že nebudu bláznit a zkoušet chytat nějaké nástupy nebo sám nastupovat. Pár lidí za nástupy zaplatilo a jsem rád, že mi ta taktika vyšla. Jsem spokojený, posunul jsem se v pořadí, na první pětku skoro nic neztrácím a chci ještě útočit dál,“ dodal M. Vacek.

Češi šli do etapy oslabeni, Jakub Ťoupalík a Petr Kelemen na start nenastoupili. „Oba dostali nějakou virózu, ve čtvrtek večer měli teplotu a ráno se cítili zesláblí. Nebylo to k tomu, aby jeli tak těžkou etapu,“ vysvětlil trenér Tomáš Konečný. „Ale ostatní kluci se s tím dneska popasovali se ctí. Pracovali pro Matesa, vytvořili mu dobrou pozici a on to pak dokončil,“ dodal.

S umístěním i výkonem lídra české sestavy Mathiase Vacka byl spokojen. „Ta chybička ho stála dost sil, ale nakonec to zvládl výborně. Poslední kopec si vyhodnotil dobře, bylo potřeba nebláznit a jet svým tempem,“ přiznal trenér.

Do konce závodu jsou na programu ještě dvě těžké etapy. „Máme to dobře rozehrané. Všechno jsou to pořád mladí kluci bez velkých zkušeností a stát se může ještě spousta věcí. Doufám, že to pro naše barvy bude dobré. Čeká nás náročný víkend a vše je otevřené,“ dodal Tomáš Konečný.

Výsledky – 7. etapa (Thonon-les-Bains – Saint-Francois-Longchamp, 175,4km): 1. Uijtdebroeks (Belg.) 4:27:28, 2. Pignanzoli (It.) -1:16 min., 3. Hessmann (Něm.) -1:25, 4. Francellu (It.), 5. Ryan (Ir.) oba -1:36, 6. Staune-Mittet (Nor.), 7. M. Vacek oba -1:40, … 25. Kopecký -7:39, 44. Řeha -15:45, 66. K. Vacek (vš. ČR) -22:27.

Průběžné pořadí: 1. Hessmann 20:37:36, 2. Uijtdebroeks -11, 3. Staune-Mittet -1:11, 4. Pignanzoli -1:20, 5. van Belle (Niz.) -1:58, 6. Fancellu (It.), 7. M. Vacek oba -2:11, … 28. Kopecký -14:11, 44. K. Vacek -24:31, 72. Řeha -34:25.

Autor článku: Jan Krůta