Silnice

Královskou etapu ZMJ ovládl Francouz Grisel, Šumpík přijel s favority

Královskou etapu ZMJ ovládl Francouz Grisel, Šumpík přijel s favority

Francouz Matys Grisel vyhrál královskou etapu 51. ročníku Závodu míru juniorů z Teplic do německého Olbernhau, která nečekaně skončila hromadným dojezdem skupiny favoritů, v níž bylo 36 cyklistů včetně nejlepšího Čecha v závodě Pavla Šumpíka.

Pro mě to byla velmi těžká etapa. Jako sprinter jsem v ní hodně trpěl. Stála mě dost sil, protože tohle rozhodně nebyla etapa pro sprintery, ale dnes to bylo hodně o větru. To byl podle mě hlavní důvod, proč tolik jezdců zůstalo v balíku a nedařilo se únikům. Vždyť do cíle nás jelo nějakých čtyřicet a já měl k dispozici prakticky celý náš tým. Kluci mi to jako vlak skvěle rozjeli, takže to byla vynikající týmová práce,“ popsal etapu Matys Grisel, který v letošním roce ovládl i juniorskou verzi slavného Paříž – Roubaix.

Na peloton čekaly tři vrchařské prémie. Vidět na nich byly i české barvy a domácím fanouškům na čele dělal radost terezínský odchovanec Štěpán Zahálka, který měl při rozjíždění před závodem těžký pád, což hodně ovlivnilo jeho výkony.

„Cítil jsem se mnohem lépe než v předchozí etapě, ale jsem pomlácený, tak to je jeden z důvodů, proč tu neukazuji svůj nejlepší výkon. Chci ale ukázat, že mám na víc než dojíždět za balíkem,“ řekl Zahálka, který tentokrát dojel s dvanáctiminutovou ztrátou v sedmé desítce. Nejlepší z českých jezdců byl čtyřiatřicátý Pavel Šumpík.

V hlavním poli nechyběl ani lídr průběžné klasifikace Nor Jorgen Nordhagen, který i před závěrečnou „terezínskou“ etapou drží žlutý trikot s náskokem patnácti vteřin na druhého Američana Andrew Augusta.

Výsledky – 3. etapa (Teplice – Olbernhau, 117,4 km): 1. Grisel (Fr.) 2:48:47, 2. Philipsen (Dán.), 3. Gualdi (It.), 4. Strom (Dán.), 5. Kessler (Něm.), … 34. Šumpík (ČR) všichni stejný čas, 42. Bárta +45, 70. Zahálka, 77. Ježek, 78. Faltýnek, 79. Bittner (vš. ČR) vš. +12:42.

Průběžně: 1. Nordhagen (Nor.) 6:49:38, 2. August (USA) +015, 3.  Philipsen (Dán.) +39, … 10. Šumpík +1:02, 38. Bárta +2:03, 61. Bittner + 14:09, 64. Faltýnek +14:20.

Foto: Patrik Pátek

Autor článku: Jan Krůta