Juniorka Dlasková skončila na cyklokrosovém MS osmá

Zatím nejlepším výsledkem české výpravy na světovém cyklokrosovém šampionátu v nizozemském Hoogerheide je osmé místo Vandy Dlaskové v závodě juniorek. O pět míst za ní skončila Eliška Hanáková, mezi muži do 23 let byl i přes řadu technických problémů nejlepší Matyáš Fiala klasifikovaný na 26. místě. V závodě žen elite český cyklokros na startu zastoupení neměl.

Kanadským triumfem dvojčat Isabelly a Avy Holmgrenových skončil úvodní individuální závod juniorek, naopak smutnila největší favoritka domácích Lauren Molengraafová. V celé sezoně neporažená závodnice skončila až na sedmé místě. Ve druhém kole po pádu z první pozice se stačila dotáhnout na kanadské sestry, ale když ji v dalším okruhu postihl defekt zadního kola, klesla až na konec elitní desítky a tím medailové naděje vzaly za své. Za nejlepší dvojicí bojovaly o bronz Italka Federica Venturelliová a Célia Geryová z Francie, která svou soupeřku porazila doslova o galusku až po dlouhém spurtu v cílové rovince.

Z českého kvarteta nejlépe odstartovala Dlasková, v cíli prvního kola jela na desáté pozici, třináctá byla Eliška Hanáková. Dlasková se ještě trochu dokázala posunout a umístění v elitní desítce ji potěšilo. „Chtěla jsem do TOP 10, takže spokojenost. Když před závodem začalo pršet, tak jsem přezula na hrubé gumy a to hodně pomohlo, byla to dobrá volba, protože na tom bahně mi to tak neklouzalo a po startu jsem se dost posunula,“ řekla v cíli závodnice celku Auto Škoda Ml. Boleslav a přiznala, že ji pomohlo, když se mohla zavěsit za Mollengraafovou. „To jsem měla takovou malou krizi, a že jsem mohla jet za ní v závěsu mi pomohlo. Jsem hodně spokojená a dnes v cíli mě pochválil táta i trenér Petr Klouček,“ dodala Vanda Dlasková.

Závod mužů U23 byl jasnou záležitostí belgických krosařů. Suverénně vyhrál Thibau Nys, syn slavého otce Svena, a mezi sedmičku belgických jezdců se dokázal vklínit pouze stříbrný Tibor del Grosso z Nizozemska, který již v sobotu vybojoval zlato ve štafetovém závodě. Třetí skončil Witse Meeussen.

Nys se hned po startu prodral na vedoucí pozici a postupně si vypravoval náskok kolen dvaceti vteřin. V závěrečném okruhu si mohl dovolit zvolnit a spolu s diváky podél trati slavil triumf dlouhou před cílem. Soupeři se mu tak přiblížili a o dalších medailích se rozhodlo až v dlouhém táhlém spurtu.

Z našich nejlépe odstartoval Fiala, ale dnes měl špatný den, technické problémy jej hodně trápily. Nejprve ho potkal defekt, po němž pořadím klesl. Po výměně kola mu spadl řetěz a ke všemu navíc musel měnit tretru, takže nabral další manko a propadl se až na 33. místo. „Pro mě je to určitě velké zklamání, ale dělal jsem, co jsem mohl,“ byl v cíli stručný Matyáš Fiala. O moc lépe na tom nebyli ani ostatní čeští jezdci, kteří se chvílemi posouvali kupředu, aby vzápětí zase pořadím klesali, a nakonec všichni skončili ve výsledkové listině hodně hluboko.

Závod elitních žen se jel podle not nizozemských závodnic a podle očekávání. O vítězství bojovaly dvě suverénky sezony Fem van Empelová a Puck Pietersová, o poslední medaili pak jejich krajanka Lucinda Brandová, Carmen del Ceylin Alvaradová a Italka Silvia Persicová.

Ve čtvrtém okruhu však měla Pietersová technické problémy a dostala se před ním Brandová, ale jen na chvíli. Pietersová se rychle vrátila na druhou pozici, ale dohnat van Empelovou, která si počínala na trati s naprostou jistotou, bylo i nad její síly. Vítězka Světového poháru zvítězila s jasným náskokem před Pietersovou a domácí triumf završila bronzová Lucinda Brandová.

Juniorky:

1. I. Holmgrenová 42:13, 2. A. Holmgrenová (obě Kan.) +20, 3. Geryová (Fr.), 4. Venturelliová (It.) obě +47, 5. van Sinaeyová (Belg.) +52, 6. Fergusonová (Brit.) +1:00, …8. Dlasková +1:23, 13. E. Hanáková +2:41, 24. Douděrová +3:37, 27. Nováková (všechny ČR) +3:59.

Muži U23:

1.Nys (Belg.) 50:42, 2. del Grosso (Niz.), 3. Meeussen oba +4, 4. Wyseure +5, 5. Michels +59, 6. Verstrynge (všichni Belg.) +1:05, …26. Fiala +3:19, 30. M. Kopecky +3:50, 31. Jindřich +3:55, 34. Stránský +4:22, 46. Černý (všichni ČR) +6:06.

1. van Empelová 54:42, 2. Pietersová +39, 3. Brandová (všechny Niz.) +1:11, 4. Persicová (It.) +1:45, 5. Alvaradová +1:46, 6. Worstová (obě Niz.) +2:14.