Cyklokros

Cyklokrosařka Zemanová ozdobila svůj výkon MS bronzem

Cyklokrosařka Zemanová ozdobila svůj výkon MS bronzem

Pět let čekal český cyklokros na medailovou radost. A dnes přání příznivců na světovém šampionátu v nizozemském Hoogerheide naplnila Kristýna Zemanová, která v závodě žen kategorie U23 dojela na bronzovém místě. Navázala tím na juniorské stříbro Tomáše Kopeckého z roku 2018 z Valkenburgu. Zlato na domácí trati vybojovala favoritka Shirin van Anrooijová, druhou Zoe Backstedtovou z Británie porazila o 33 vteřin. Nejlepším českým juniorem byl Václav Ježek na desátém místě, zlato získal Léo Bisiaux z Francie. Mezi muži dojel Michael Boroš na 21. místě, mistrem světa se stal van der Poel.

Zemanová se po dobrém startu usadila mezi vedoucí šestici závodnic, kde pochopitelně nechyběly kromě ní pozdější medailistky, Lucemburčanka Marie Schreiberová a dvojice francouzských krosařek Amadine Fouquenetová a Line Burquierová. Z této skupiny se ale rychle oddělily van Anrooijová a Backstedtová, které všechny soupeřky jasně převyšovaly a od druhého kola již bylo jasné, že pokud se některé z nich nic nestane, tak ostatní budou bojovat jen o bronz. Nakonec byla spokojenější van Anrooijová, která soupeřku setřásla již ve druhém kole a poté jen náskok navyšovala.

Boj o třetí místo se rychle zúžil na dvojici Schreiberová – Zemanová. V závěru třetího okruhu potkal Schreiberovou pád a cesta ke stupním vítězek se pro českou závodnici zjednodušila, ale stále chyběla polovina závodu do cíle. Bojovná Zemanová ovšem jela výborně, neudělala prakticky chybu a každým šlápnutím se přibližovala svému velkému snu. Cílem projela s přibližně dvacetisekundovým náskokem.

„Vůbec nevím, co říci. Byl to můj sen a odměna za všechnu tu dřinu,za vše čím jsem si prošla poslední dva roky. A taktika? Vyvinulo se to samo. Šla jsem na start s tím, že pojedu od startu naplno a na nic nebudu čekat. Dala jsem do toho vše a naštěstí to takhle krásně dopadlo, pro mě úžasně,“ říkala v cíli Zemanová.

Další české závodnice již tak úspěšné nebyly. Julia Kopecky se po špatném začátku propracovala na 18. místo, naopak Kateřina Hladíková s Barborou Jeřábkovou závod rozjely dobře, ale hůře dokončily.

Půl úvodního kola to vypadalo nadějně i v závodě juniorů. Po startu vjel do terénu na vedoucí pozici Ježek, ale dres s českou trikolorou rychle čelo opustil, v cíli úvodního okruhu již byl osmý se ztrátou osmi vteřin. To však již další naši junioři bylo daleko mimo hru. Těsně po startu došlo totiž k hromadnému pádu, který přibrzdil Františka Hojku a Pavla Šumpíka a ještě hůře dopadli český mistr Jakub Kuba a Filip Samec, kteří poničili svá kola a půl okruhu museli do depa po svých.

„Starty mám tradičně dost dobré a i dnes se mi povedl. V průběhu závodu jsem měl malou krizi, ale pak jsem se zmátořil. Byl to pěkný závod, myslím, že jsem zajel svůj průměrný výkon. Přece jenom to nebylo na sto procent toho, co jsem chtěl, ale desítka je pěkná,“ řekl Václav Ježek. 

Závod juniorů ovládl Bisiaux z Francie, druhý skončil domácí Sanne Remijn a třetí belgičan Yordi Corsus. Ze zbylé české čtveřice zaslouží absolutorium Samec. Cílem prvního okruhu projel až na 66. místě se ztrátou téměř minuty a půl, ale svůj boj nevzdal. Postupně předjížděl jednoho soupeře za druhým, a nakonec skončil na 36. místě, když ještě před ním byl na osmadvacáté pozici Šumpík.

Závod mužů byl již od startu soubojem 2 závodníků a věčných rivalů. Nizozemec M. van der Poel a belgičan W. van Aert odjeli zbytku startovního pole a drželi si stabilně náskok 20 vteřin. Ve vedení se neustále střídali a závod se rozhodl až v posledních metrech, ve kterých byl nakonec silnější van der Poel. Nejlepší český závodník Michael Boroš dojel na 21. pozici. Jakub Říman bral 29. místo.

Výsledky:

Ženy U23:

1.van Anrooijová (Niz.) 45:53, 2. Backstedtová (Brit.) +33, 3. Zemanová (ČR) +1:32, 4. Fouquenetová (Fr.) +1:53, 5. Schreiberová (Luc.) +2:05, 6. Burquierová (Ft.) +2:16, …19. Kopecky +4:47, 23. Hladíková +6:02, 30. Jeřábková (všechny CR) -1 kolo.

Junioři:

1. Bisiaux (Fr.) 43:48, 2. Remijn (Niz.) +11, 3. Corsus, 4. Nuyens oba +17, 5. van dsen Boer (všichni Belg.) +26, 6. Solen (Niz.) +30, …10. Ježek +48, 28. Šumpík +2:19, 36. Samec +2:50, 54. Hojka +3:57, 58. Kuba (všichni ČR) +4:17.

Muži:

1. van der Poel (Niz.) 1:07:20, 2. van Aert (Belg.), 3. Iserbyt (Belg.)+ 0:12, 4. van der Haar (NIz.) +0:13, 5. Vanthourenhout +0:46,..21. Boroš +1:57, 29. Říman +3:52 (oba ČR)

FOTO: Jan Brychta a Josef Janda

Autor článku: Jaroslav Cícha