Silnice

Jízda přátelství Chemnitz-Praha a zpět

Jízda přátelství Chemnitz-Praha a zpět

Přeshraniční sportovně kulturní událost, pro ctižádostivé amatérské sportovce za účasti spoluobčanů. To je projekt European Peace Ride 2021 (EPR 2021), který převáží přeshraniční ideu Evropského hlavního města kultury. Centrální projekt na cestě města Chemnitz k cíli zvaném Evropské hlavní město kultury 2025.

Jízdy spadající pod akce Českého svazu cyklistiky se zúčastnilo na 90 ambiciózních, ctižádostivých, amatérských cyklistek a cyklistů z Chemnitzu a okolí a i účastníci jsou z České republiky. Doprovod jízdě dělali mj. Thomas Barth – bývalý účastník Závodu míru či Svatopluk Henke – český účastník Závodu míru a prezident Závodu míru juniorů.

Jezdci vyrazili v sobotu v 8:00 z Chemnitzu do Prahy a v podvečer dojeli do Prahy na Mariánské náměstí, kde je přivítali primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib a starosta Prahy 1 Peter Hejma. V neděli se po jiné trase vydali cyklisté zpět do Chemnitzu, kde byli přivítání primátorem města Svenem Schulzem.

Bylo podepsáno také memorandum jehož cílem je společné plánování a realizace prvního EPR, který je jednak společenskou jízdou cyklistek a cyklistů, a jednak bude sloužit k výměně kulturního dědictví a setkání dvou evropských sousedů.

FOTO Michal Kopecký

Autor článku: Jaroslav Cícha