Silnice

Jakub Ťoupalík dojel devátý na ME

Jakub Ťoupalík dojel devátý na ME

Velmi dobře si vedl Jakud Ťoupalík na evropském silničním šampionátu v italském Trentu. V závodu kategorie U23 na 133 kilometrů skončil na devátém místě se ztrátou 19 vteřin za vítězným Thibau Nysem. Spolu s belgickým cyklistou se na stupně vítězů postavili Filippo Baroncini z Itálie a Španěl Juan Ayuo. Ženskou šampionkou se stala favorizovaná Ellen van Dijková, ani jedna z trojice Češek závod nedokončila.

Na deset okruhů se vydalo celkem 148 startujících a do cíle náročného závodu jich dorazilo pouze 67 a mezi nimi kompletní české kvarteto. Petr Kelemen dojel na 28. místě, Karel Camrda byl čtyřiatřicátý a o deset míst za ním skončil Pavel Bittner.

„Já jsem naprosto spokojen. Kluci si závod kontrolovali, stačili pokrývat úniky a sami se do nich dostávali. Tři kola před cílem v něm byl Petr Kelemen, o kolo později Jakub Ťoupalík a jeho skupinu dojeli soupeři až v posledním kopci. Deváté místo Kuby (Ťoupalíka) je výborné. Potvrdilo se, že na šampionát byli vybráni správní jezdci na zdejší trať. Všichni skončili v první padesátce, tři s malým odstupem za medailisty,“ zhodnotil vystoupení český závodníků reprezentační kouč Tomáš Konečný.

Jakub Ťoupalík se v předposledním kole dostal do pětičlenné skupiny a dlouho to vypadalo, že by tito uprchlíci mohli vepředu vydržet až do cíle. Získal k dobru náskok kolem půl minuty, ale těsně před vrcholem posledního kopce je skupina pronásledovatelů dostihla. Do dalšího úniku se vzápětí dostalo sedm jezdců a ti již měli štěstí. Nikomu se je moc nechtělo pronásledovat, a tak si malý náskok udrželi až do cíle, druhý ve skupině pronásledovatelů projel cílovou páskou Jakub Ťoupalík.

„Jsem určitě spokojen. Odjel jsem v předposledním kole,, ale náskok jsme si vypracovali malý, moc se ostatním nechtělo spolupracovat. Ve druhé části prudkého kopce to bylo opravdu o tom, kdo vydrží nejdéle a já byl bohužel první, kdo se do vedoucí skupiny nedostal. Na spurt jsem si věřil, byl jsem v něm druhý a celkově deváté místo v tak hrozně těžkém závodu je dobré,“ řekl Jakub Toupalík.

Roli favoritky v závodě žen potvrdila na trati dlouhé 105,6 kilometrů Nizozemka Ellen van Dijková. Do cíle dorazila po samostatném úniku  náskokem 1:18 před sedmičkou závodnic z nichž ve spurtu byla nejlepší Liane Lippertová z Německa a třetí skončila litevská reprezentantka Rasa Lelejvyteová. České trio ve startovním poli 102 žen zklamalo a Jarmilu Machačovou, Nikolu Bajgerovou a Nikolu Noskovou rozhodčí po limit z závodu odvolaly.

Muži U23 (133,6 km):

1. Nys (Belg.) 3:06:57, 2. Baroncini (It.), 3. Ayuo (Šp.), 4. Fetteer (Maď.), 5. van Eetvelt (Belg.), 6. Zana (It.) všichni stejný čas, …9. J. Ťoupalík +19, 28. Petr Kelemen +1:31, 34. Camrda +1:35, 44. Bittner (všichni ČR) +5:54.

Ženy elite (105,6 km):

1.van Dijková (Niz.) 2:50:35, 2. Lippertová (Něm.), 3. Lelejvyteová (Lit.), 4. Niewiadoma (Pol.), 5. Volleringová (Niz.), 6. Cavalliová (It.) všechny +1:18, …Machačová, Nosková a Bajgerová (všechny ČR) všechny nedokončily.

FOTO Michal Frantík

Autor článku: Jaroslav Cícha