MTB

IZOMAT Cup ve Městě Touškov vyhráli Wawak a Terpstraová

Druhý závod Českého poháru IZOMAT Cupu horských kol ve Městě Touškov, který je v kategorii C1 kalendáře UCI, vyhráli za chladného počasí opět zahraniční jezdci. Ženám vládla  Anne Terpstraová z Nizozemí, mužům polský biker  Bartolomiej Wawak.

Z favoritů mezi 53 jezdci z osmi zemí zaváhal v úvodu Jan Škarnitzl (GAPP System – KOLOFIX MTB Racing Team), který byl po prvním okruhu až v polovině třetí desítky startujících, ale po dalším kole již atakoval elitní desítku. Jinak všichni ostatní se seřadili na čele startovního pole. V cíli prvního okruhu byla na čele pětice Wawak, Ondřej Cink (Kross Orlen Cycling Team), Němec Georg Egger, Jan Zatloukal (Nutrend Specialized Racing) a Rakušan Gregor Raggl.

Od třetího kola začali diktovat tempo třetí muž světového žebříčku Cink a Wawak a dokázali setřást své soupeře. V polovině závodu již měli kolegové z týmu k dobru půl minuty před kvartetem pronásledovatelů. Z boje o třetí místo ´vystoupil´ v šestém okruhu mladík Zatloukal, který v úvodním dílu byl nejlepší z Čechů, když skončil druhý, naopak do souboje nejlepších se zapojil po skvělé stíhací jízdě obhájce loňského celkového prvenství Škarnitzl. Na čele stupňoval tempo Cink a v polovině šestého okruhu se české jedničce podařilo Wawaka setřást, ale jen na několik stovek metrů, oba se rychle sjeli.

Do závěrečného kola ještě vjížděli dva nejlepší prakticky bok po boku, naopak na třetím místě již jel Raggl s jasným náskokem před Eggrem, ale především neustále se posouvajícím Škarnitzlem. O vítězi se rozhodlo až v cílové rovince. Vyrovnaný souboj vyšel lépe o tři roky mladšímu Wawakovi, který do ní najel na vedoucí pozici a přes veškerou snahu Cinka ji uhájil až do pásky. Třetí přijel Raggl a až na čtvrté místo se posunul Škarnitzl, šestý Jan Zatloukal byl jasně nejlepší z jezdců kategorie do 23 let.

Na ženy čekalo šest okruhů. A náročný okruh se značným převýšením a s náročnými technickými pasážemi je dokonale prověřil. Krátce po startu se na čele vytvořila čtyřčlenná skupina ve složení Adéla Holubová (kola-bbm.cz), Jitka Čábelická (GAPP System – KOLOFIX MTB Racing Team), Terpstraová a Němka Lia Schrieversová. Nejmladší z kvarteta Holubová ovšem nestačila ostrému tempu, které diktovala především Čábelická, již ve druhém okruhu odpadla.

V závěru třetího kola se podařilo získat malý náskok vítězce prvního závodu IZOMAT Cupu z Schrieversové, ale v táhlém stoupání za ní rychle vyrazila Terpstraová. Zatímco Nizozemka se dotáhla na Schrieversovou, Čábelická začala ztrácel a v cíli čtvrtého kola měla manko již půl minuty. V závěru dalšího kola zkušená Terpstraová svoji soupeřku setřásla a vyrazila vstříc dalšímu prvenství na českých okruzích, kde je častým hostem. Pátá dojela Holubová, první v kategorii závodnic kategorie U23.

Závod juniorů vyhrál Ondřej Novotný z Dukly Praha před Václavem Ježkem (Brilon Racimng Team MB) a Patrikem Černým. Výhrou se Novotný dostal do čela průběžné klasifikace.  Juniorkám vládla Eliška Hanáková (Rexonix Racing Team), která si po úvodním druhém místě polepšila a vede i celkově. Před Simonou Spěšnou (Brunex Superior Factory Racing) vyhrála o 1:09 a třetí skončila Karla Nováková (Jaroslav Kulhavy Cycling Team).

Výsledky:

Muži:

1.Wawak (Pol.) 1:28:58, 2. Cink (Kross Orlen Cycling Team) +0,7, 3. Raggl (Rak.) +48, 4.  Škarnitzl (GAPP System – KOLOFIX MTB Racing Team) +1:29, 5. Mark (Rak.) +1:31, 6.  Zatloukal (Nutrens Specialized Racing) +1:57.

Ženy:

1.Terpstraová (Niz.) 1:18:09, 2. Schrieversová (Něm.) +25, 3. Čábelická (GAPP System – KOLOFIX MTB Racing Team) +1:52, 4. Tvarůžková (EXPRES CZ – TUFO Team Kolín) +3:04, 5. Holubová (kola-bbm.cz) +3:57, 6. Štěpánová (Cyklostar Head Pirelli) +5:52.

Junioři:

1. Novotný (Dukla Praha) 1:11:00, 2. Ježek (Brilon Racimng Team MB) +1:37, 3. Černý (EXPRES CZ – TUFO Team Kolín) +1:58.

Juniorky:

1.Hanáková (Rexonix Racing Team) 1:10:47, 2. Spěšná (Brunex Superior Factory Racing) +1:09, 3. Nováková (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) +2:11.