Silnice

Gracia Orlová – 1. etapu vyhrála Agnieszka Skalniak-Sójková

Gracia Orlová – 1. etapu vyhrála Agnieszka Skalniak-Sójková

Polská závodnice týmu ATOM Deweloper Posciellux.pl byla nejlepší v těžkém dojezdu úvodní etapy a je první vedoucí cyklistkou letošního ročníku závodu Gracia Orlová.

Tým ATOM Deweloper Posciellux.pl své pětadvacetileté opoře věřil natolik, že po většinu závodu udával tempo pelotonu a pomohl jí na ideální pozici do posledních stovek metrů etapy. Agnieszka Skalniak-Sójková se svým kolegyním odměnila vítězstvím a ziskem žlutého trikotu. Druhá skončila švédská reprezentantka Jenny Rissvedsová a třetí Britka Henrietta Colborneová. 

Schrempfová sbírala vrchařské prémie

Na závodnice si pořadatelé připravili 104 kilometry dlouhou etapu z Orlové do Štramberku a hned čtyři vrchařské a dvě rychlostní prémie. První a druhá vrchařská prémie následovaly rychle za sebou okolo 30. kilometru etapy. V prvním měření sil byla nejlepší rakouská reprezentantka Carina Schrempfová. Druhou prémii Na Kostelci vyhrála česká závodnice Nikola Nosková, jedna z našich nejlepších silničářek.

Očekávalo se, že po prvních vrchařských prémiích se vytvoří dlouhý únik, ale cyklistky se nechtěly vydávat do žádného dobrodružství a tak se peloton rozpohyboval až na první rychlostní prémii ve Vojkovicích. Zde byla nejrychlejší belgická reprezentantka Jesse Vandenbulckeová. 

Dlouhý únik se nevytvořil ani v druhé polovině etapy a Rakušanka Schrempfová tak měla možnost bojovat o vrchařské body i na zbylých prémiích. A dařilo se jí víc než dobře, protože obě prémie ovládla a zajistila si zelený trikot pro nejlepší vrchařku.

Polský celek hlídal čelo pelotonu

Peloton v tu chvíli kontroloval tým ATOM Deweloper Posciellux.pl a bylo zřejmé, že si věří do těžkého kilometrového stoupání ve Štramberku. V posledních 20 kilometrech sice došlo k několika pokusům o útok, ale žádný nebyl úspěšný. Polský celek měl situaci pevně pod kontrolou.

V Kopřivnici, 10 kilometrů před cílem, se projížděly druhou rychlostní prémií a opět zde byla nejrychlejší Jesse Vandenbulckeová. Poté se na čelo vrátil tým ATOM Deweloper Posciellux.pl a pomohl pozdější vítězce.

Agnieszka Skalniak-Sójková se na kostkách ve Štramberku cítila nejlépe a těsně porazila olympijskou vítězku ze závodu horských kol v Riu v roce 2016, Švédku Jenny Rissvedsovou. Třetí místo vybojovala Henritta Colborneová z nizozemského týmu GT Krush Tunap. 

Vítězná Polka vystoupala na nejvyšší stupeň a na pódium se musela ještě dvakrát vrátit, protože vede celkové pořadí a také bodovací soutěž. Hned dva dresy si odnesla také Carina Schrempfová, protože kromě zeleného dresu nejlepší vrchařky, byla zaslouženě vyhlášena nejaktivnější závodnicí dosavadního průběhu Gracie. 

Autor článku: Admin