GP West Bohemia pro Uijtdebroekse, Seeman třetí

Belgický mladík Cian Uijtdebroeks z celku Team Auto Eder ovládl zcela suverénním způsobem první ročník závodu Světový pohár juniorů Grand Prix West Bohemia, když prvenství vybojoval po sedmdesátikilometrovém sólu s náskokem téměř čtyř minuty před vým týmovým kolegou Luis-Joe Lührsem z Německa a třetí dojel Adam Seeman jedoucí v barvách české reprezentace. Závod kadetů se stal kořistí Martina Bárty z TJ Stadion Louny.

Prakticky první velký juniorský mezinárodní závod sezony přinesl velice zajímavý průběh. Na téměř 150 jezdců čekalo jedenáct okruhů v Kyšicím o celkové délce 133 kilometrů. A rozhodlo se hodně rychle. Již ve druhém okruhu ujelo z pelotonu osm jezdců, mezi nimiž nechyběl lounský cyklokrosař Seeman. Někteří ze skupiny nestačili, ale sedmdesát kilometrů před cílem nastoupil z vedoucí skupiny Uijtdebroeks a soupeři jej pak viděli až v cíli.

Závodníkům oproti sobotnímu kritériu dnes počasí nepřálo, prakticky neustále pršelo. To však belgickému mladíkovi nevadilo a neustále svůj náskok, ač šlapal osamoceně, navyšoval. Bylo to však i tím, že ve skupině pronásledovatelů byli jeto týmový kolegové Lührs a Rakušan Schretter, kteří příliš Seemanovi nepomohli, posledním ve skupině byl maďarský jezdec Meszáros.

Do posledního okruhu vjel vítěz s náskokem téměř tři minuty a ten dokázal ještě navýšit. Kvarteto zvýšilo tempo až v samotném závěru a to bylo nad síly Meszárosze, takže o zbylá dvě místa na stupních bojoval Seeman proti dvojici jezdců celku Team Auto Eder. Český zástupce to zkusil dlouhým nástupem před cílem, zlomil Schrettera, ale pár metrů před cílem se před něj dostal vítěz sobotního kritéria Lührs.

„Je to jeden z mých největších, ne-li úplně nejlepší výsledek. První závod mezi juniory a hned stupně vítězů,“ zářil spokojený Adam Seeman. „Hned v úvodu ujela skupina a já naštěstí stihl zareagovat a sám jsem si ji dojel. Pak ujel pozdější vítěz, ale my ostatní jsme spolupracovali, někteří ale odpadli. Ke konci by byly trochu i taktické manévry, ale rozhodlo se ve spurtu. Já to tu znám a nechtěl jsem to nechat na posledních 200 metrů. Zkusil jsem to dlouhým nástupem a moc nepřemýšlel. I čtvrté místo by mě potěšilo, ale bedna je bedna,“ dodal Seeman.

Z dalších naši jezdců se do druhé desítky výsledkové listiny jezdců z osmnácti států dostali 14. Matyáš Kopecký (reprezentace ČR), sedmnáctý Matěj Stránský (MIX cyklokros) a devatenáctý Jakub Havrlant (Mapei Merida Kaňkovský).

Kadeti (74 km):

1. Bárta (TJ Stadion Louny) 2:15:16, 2. Rich. Kobr (Roman Kreuziger Cycling Academy) +1:07, 3.  Pátík (Tufo Pardus Prostějov) +3:18, 4. Pollner (Maď.), 5. Král (Dukla Praha) 6. Tóth (Maď.) všichni +4:03.

Junioři (133,1 km):

1. Uijtdebroeks (Belg.) 3:18:38, 2. Lührs (Něm.), 3. Seeman (reprezentace ČR) oba +3:41, 4. Schretter (Rak.) +3:44, 5. Meszáros (Maď.) +4:12, 6. Hajek (Rak.) +6:12, …14. M. Kopecký (reprezentace ČR) +6:30, 17. Stránský (MIX cykokros), 19. Havrlant (Mapei Merida Kaňkovský) oba +6:32.